کریپتوبورسفارکس

انواع ژورنال معاملاتی

دفترچه‌های ترید انواع گوناگونی دارند

معامله‌گری در بازارهای مالی داخلی و جهانی از جمله بازار ارز دیجیتال، فارکس و سهام از محبوب‌ترین روش‌ها برای افزایش سرمایه است. معامله‌گران موفق و مشهور این بازارها علاوه‌بر ابزارهای تحلیلی از ابزاری به نام دفترچه معامله‌گری نیز استفاده می‌کنند تا از اشتباهات پرتکرار خود در زمینه‌هایی مانند تنظیم سفارش، مدیریت ریسک، مدیریت هیجانات و … پیشگیری کنند. این ابزارها انواع مختلفی دارند. بنابراین در این مطلب از پارس ژورنال با مشهورترین انواع ژورنال معاملاتی آشنا می‌شویم.

 

انواع ژورنال معاملاتی | کدام ژورنال بهترین ویژگی‌ها را برای ترید دارد؟

 

دفترچه ترید کاغذی چیست؟

قدیمی‌ترین روش ثبت اطلاعات ترید، ثبت این داده‌ها در دفترچه‌های کاغذی است. شما می‌توانید به‌سادگی در یک سررسید، جدول‌هایی را رسم کنید و ستون‌هایی را به مواردی مانند تاریخ معامله، نام بازار، نوع استراتژی، ابزار معامله، اندازه موقعیت و … اختصاص دهید. حتی برخی از معامله‌گران در این دفاتر، نمودار را در زمان ورود به معامله و خروج از معامله نیز رسم می‌کنند. قطعا این روش، کاری دشوار و زمان‌بر است.

دفترچه‌های ترید کاغذی نیز انواع مختلفی دارند یک مدل دیگر از این دفترچه‌ها، فرم‌های قابل دانلود و پرینت هستند. مشکل این فرم‌ها نیز در این است که دیگر نمی‌توانید آن‌ها را متناسب با بازار، استراتژی یا ویژگی‌های مورد نظر خود تنظیم و سفارشی‌سازی کنید.

دفترچه ترید اکسل؛ یکی از انواع رایج ژورنال معاملاتی

 

یکی از انواع پرکاربرد دفترچه معامله‌گری، فایل‌های آماده و قابل دانلود اکسل هستند. البته اگر با نرم‌افزار اکسل به‌خوبی آشنایی داشته باشید می‌توانید فایل‌های مورد نظر خود را در این نرم‌افزار ایجاد کنید. دفترچه‌های ترید اکسل در سطح وب در انواع پولی و رایگان در دسترس هستند. مزیت این ابزارها در این است که می‌توانید جداولی کاربردی با امکان ثبت اطلاعات بیشتر در آن‌ها ایجاد کنید. جالب است بدانید نرم‌افزار اکسل در سال 1982 معرفی شده و هنوز هم ابزاری کاربردی است.

انواع ژورنال معاملاتی | کدام ژورنال بهترین ویژگی‌ها را برای ترید دارد؟

 

دفترچه معامله‌گری گوگل شیت؛ یکی از انواع تحت وب دفترچه ترید

دفترچه‌های ترید دیجیتالی به انواع تحت وب و قابل دانلود تقسیم می‌شوند. یکی از انواع قابل دانلود این ابزارها نیز صفحات گسترده گوگل شیت (Google Sheets) هستند. گوگل شیت یک پلتفرم تحت وب است که ویژگی‌های بیشتری نسبت به اکسل دارد و با استفاده از آن می‌توانید یک صفحه گسترده برای یادداشت کردن اطلاعات ترید با امکان افزودن، حذف و مرتب‌سازی ردیف‌ها و ستون‌ها ایجاد کنید. این پلتفرم همچنین هر تغییری را به‌صورت خودکار ذخیره می‌کند.

دفترچه ترید Evernote

یکی دیگر از انواع دفترچه‌های معامله‌گری، دفترچه Evernote است. پلتفرم Evernote در واقع ابزاری برای گردآوری و ثبت داده‌ها و مرتب کردن ایده‌ها است و به‌همین دلیل برای مقاصد مختلفی مانند مدیریت پروژه و نیز به‌عنوان ابزار دفترچه معامله‌گری استفاده می‌شود. این نرم‌افزار در واقع ویژگی‌های برتری نسبت به نرم‌افزار مشابه خود از جمله Simplenote و Apple Notes دارد. این نرم‌افزار دارای اشتراک‌های پولی و رایگان است و امکاناتی مانند برچسب‌گذاری و قالب‌های آماده را ارائه می‌دهد.

انواع ژورنال معاملاتی ( نرم افزارها )

یک گروه محبوب دیگر از انواع دفترچه‌های ترید، نرم‌افزارهای دفترچه معامله‌گری هستند. در حال حاضر تعداد زیادی از این نرم‌افزارها در انواع دسکتاپ و موبایلی در دسترس هستند. معمولا این نرم‌افزار با استراتژی فریمیوم ارائه می‌شوند. این یعنی دانلود آن‌ها رایگان است اما برای استفاده از امکانات کامل نرم‌افزار باید از روش پرداخت‌ درون‌برنامه‌ای استفاده کنید. این نرم‌افزار مزایای بیشتری نسبت به فایل‌های اکسل، گوگل شیت و اورنوت دارند. زیرا لیست‌ها معمولا در این نرم‌افزارها آماده هستند و در عین حال امکان تنظیم و سفارشی‌سازی آن‌ها وجود دارد.

 

انواع ژورنال معاملاتی | کدام ژورنال بهترین ویژگی‌ها را برای ترید دارد؟

 

در زمان انتخاب نرم‌افزار دفترچه ترید باید به این موارد دقت کنید:

  • حجم نرم‌افزار
  • امکانات نرم‌افزار
  • پلن‌های رایگان و پولی
  • پشتیبانی
  • زبان‌‌های قابل پشتیبانی
  • رابط کاربری
  • پشتیبانی از سیستم‌های عامل

انواع پلتفرم‌های تحت وب ژورنال معاملاتی

آخرین و برترین گروه از انواع دفترچه ترید، پلتفرم‌های تحت وب هستند. این پلتفرم‌ها در امکانات، خدمات و ویژگی‌ها تفاوت‌های زیادی دارند، با این حال معمولا امکانات آن‌ها نسبت به دیگر انواع دفترچه ترید بسیار بیشتر است. همچنین شما می‌توانید از طریق مرورگر و دستگاه‌های مختلف به پنل کاربری خود در این ابزارها دسترسی داشته باشید. برخی از این پلتفرم‌ها مقداری از امکانات خود را در نسخه‌های رایگان ارائه می‌دهند اما معمولا دارای پلن‌های مختلف اشتراک پولی هستند.

نکات مهم در زمان انتخاب قالب دفترچه معامله‌گری

برای انتخاب دفترچه معامله‌گری باید به نکات مختلفی توجه کنید. پیشنهاد می‌کنیم پیش از هر چیز اهداف و نیازهای خود را یادداشت کنید. سپس باید ابزار را بر اساس بازارهای تحت پوشش انتخاب کنید؛ زیرا بسیاری از نرم‌افزارهای دفترچه ترید، پلتفرم‌های تحت وب و نیز فایل‌های قابل دانلود اکسل، از یک بازار خاص مانند بازار ارز دیجیتال، بازار فارکس، بازار سهام و … پشتیبانی می‌کنند. البته پلتفرمی مانند پارس ژورنال دارای این مزیت است که از تمامی بازارهای مالی داخلی و جهانی پشتیبانی می‌کند.

نکته دیگری که در زمان انتخاب پلتفرم باید به آن دقت کنید، هزینه‌ای است که می‌خواهید پرداخت کنید. اگرچه برخی از قالب‌های اکسل و اشتراک‌های رایگان وجود دارند اما این موارد دارای امکانات حداقلی هستند. از سوی دیگر اشتراک‌های پولی نیز نسبت به مزایایی برای شما معاملات شما دارند، معمولا هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه است. در ادامه باید متناسب با نیازهای خود امکانات ابزار مورد نظر را بررسی کنید.

 

انواع ژورنال معاملاتی | کدام ژورنال بهترین ویژگی‌ها را برای ترید دارد؟

 

پارس ژورنال؛ ابزاری با بیشترین امکانات برای مدیریت و آنالیز ترید

استفاده از ابزارهای دفترچه معامله‌گری یکی از نقاط اشتراک در رفتار ترید معامله‌گران موفق دنیا است. این افراد با استفاده از این ابزارها می‌توانند عملکرد خود را در زمان ترید بررسی کنند، اشتباهات پرتکرار خود را بشناسند و برای اصلاح استراتژی، جایگزینی استراتژی و تاکید بر نقاط قوت خود تصمیم‌گیری و اقدام کنند.

پارس ژورنال یکی از کامل‌ترین پلتفرم‌های تحت وب دفترچه معاملاتی است که از زبان فارسی، بازارهای مالی مختلف و دستگاه‌های گوناگون پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید در پارس ژورنال تمامی داده‌های ترید را ثبت کنید، لیست‌های گوناگونی را برای هر ترید، هر استراتژی و هر بازار ایجاد کنید و نکات تشریحی را در قیمت یادداشت‌های انجام شده ثبت کنید. برای استفاده از این پلتفرم کافی است در سایت ما ثبت نام کنید و یا برای دریافت مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

قالب‌های دفترچه را چگونه می‌توان دسته‌بندی کرد؟

این قالب‌ها در انواع کاغذی و دیجیتالی، تحت وب و قابل دانلود و … قابل دسته‌بندی هستند.

محدودیت دفترچه‌های ترید کاغذی در چیست؟

مدل‌های آماده این دفترچه ترید، قابلیت تنظیم و تغییر ندارند و ثبت اطلاعات و ایجاد جداول در مدل‌های غیر آماده نیز بسیار زمان‌بر است.

بهترین قالب دفترچه ترید، کدام قالب است؟

با توجه به میزان امکانات و خدمات، پلتفرم‌های تحت وب از بهترین ابزارهای دفترچه ترید هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا