بورس
داغ

ژورنال معاملاتی بورس

با ژورنال معاملاتی بورس شخصیت معاملاتی خود را بشناسید

انسان موجودی جایزالخطا است و حتی معامله‌گران حرفه‌ای بورس‌های برتر دنیا نیز ممکن است در عملکردهای معاملاتی خود دچار اشتباه شوند. کاهش این اشتباهات نیازمند یک سیستم روشمند مانند استفاده از ژورنال معاملاتی بورس است. این ژورنال‌ها ابزارهایی برای گردآوری تمامی سوابق و داده‌های معاملات شما در بازار گسترده سهام داخلی و خارجی هستند. این ژورنال‌های همچنین انواع متعددی دارند که هر یک دارای مزایا و معایبی هستند. پارس ژورنال یک نمونه داخلی، مهندسی‌شده و تحت وب از این ابزار است که می‌تواند بهترین راهنما برای معامله‌گران بازار سهام در سطوح مختلف باشد.

 

ژورنال معاملاتی بورس | ابزاری ضروری برای موفقیت در بازار سهام

ژورنال معاملاتی بورس چیست؟

پیگیری تغییرات قیمت انواع سهام با استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال و پیگیری اخبار مرتبط با معیارهای فاندامنتال از جمله راهکارهایی هستند که به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار بورس کمک می‌کنند تا بهترین تصمیمات را بگیرند. با این حال این راهکارهای تحلیلی و ارزیابی معیارهای مختلف بازار تنها نیازهای معامله‌گران نیستند. یکی از نیازهای دیگر معامله‌گران ایجاد سیستمی برای بایگانی کردن سوابق معاملات در بازار سهام است که کاربردهای فراوانی دارد. این کار با استفاده از ابزاری به نام دفترچه معاملاتی بورس انجام می‌شود و پارس ژورنال یک نمونه پیشرفته از این ابزارها است.

دفترچه معاملاتی بازار سهام، ابزاری که می‌توانید در آن شرایط و ویژگی‌های هر معامله و نتایج آن را ثبت کنید. وقتی تعداد این سوابق افزایش می‌یابد، این دفترچه خلاصه‌ای از عملکرد شما در معامله‌گری سهام را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که این ابزار با صورت حساب کارگزاری بورس تفاوت‌های فراوانی دارد و می‌توانید در آن اطلاعات بسیار متنوعی را مانند دلایل ورود به معامله، نوع استراتژی و … را قرار دهید. همچنین در زمان مراجعه دوباره به این ابزار، با تحلیل داده‌ها به این نتیجه خواهید رسید که چرا این معامله، معامله‌ای موفق بوده است و دلایل شکست شما در معامله دیگر چه بوده است.

هدف از ایجاد دفترچه‌های معاملاتی بازار سهام چیست؟

بازار بورس مکانی است که سهام شرکت‌های بزرگ در زمینه‌های صنعتی و خدماتی مختلف در آن پذیرفته و فهرست می‌شوند و معامله‌گران با استفاده از خدمات کارگزاری‌های بورس و پلتفرم‌های آن‌ها می‌توانند به این بازار برای خرید و فروش دارایی‌های بورس دسترسی داشته باشند. بازارهای بورس‌ فراوانی در دنیا وجود دارند که هر کدام فرصت‌های سودآوری بسیاری را برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کنند.

 

ژورنال معاملاتی بورس | ابزاری ضروری برای موفقیت در بازار سهام

موفقیت در بازار بورس به مواردی مانند سطح تجربه، مدیریت هیجانات در زمان معامله‌گری و سرمایه‌گذاری، آشنایی با ابزارهای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، آشنایی با انواع سفارش در بورس، مدیریت ریسک و … نیاز دارد. دفترچه معاملاتی بازار سهام نیز یکی از ابزارهای کاربردی است که از بروز اشتباهات مکرر معامله‌گران پیشگیری می‌کنند و همچنین این افراد با استفاده از آن می‌توانند انواع استراتژی‌های معامله‌گری را امتحان کنند و با تحلیل سوابق معاملات در هر استراتژی در مورد ادامه آن و یا جایگزین کردن آن تصمیم بگیرند.

در واقع شما با استفاده از ابزارهای ثبت سوابق مانند پارس ژورنال می‌توانید به‌طور روشمند و با نظم بیشتر به معامله در بازارهای بورس داخلی و خارجی بپردازید. مزیت دیگر این ابزارها در این است که برخلاف استفاده از ابزارهای تحلیل روند، قیمت دارایی و حجم معاملات، یک دفترچه معاملاتی به شما کمک می‌کند تا صرف نظر از شرایط حاکم بر بازار، عملکرد معاملاتی خود را بهبود ببخشید.

از سوی دیگر برخلاف بسیاری از ابزارها و پلتفرم‌های معاملاتی، استفاده از دفترچه‌های معاملاتی بازار سهام، هزینه بسیار اندکی دارد و در مقابل، مزایای بسیاری را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. این ابزارها همچنین باعث می‌شوند که تریدرهای بورس، به استراتژی ترید خود در این بازار وفادار بمانند و احساسات خود را در زمان تصمیم‌گیری برای معامله مدیریت کنند.

استفاده از ژورنال معاملاتی بورس چه مزایایی دارد؟

پارس ژورنال به‌عنوان یک دفترچه معاملاتی بازار سهام شرایطی را برای شما ایجاد می‌کند که بتوانید با بررسی سوابق بایگانی شده در آن به این موضوع پی ببرید که اشتباهات شما در زمان معاملات بورس چه هستند، چه زمانی و در چه شرایطی مرتکب این اشتباهات می‌شوید و چگونه باید از بروز این اشتباهات تکرارشونده جلوگیری کنید. در ادامه با برخی از مزایای استفاده از ابزار آشنا می‌شویم.

 

ژورنال معاملاتی بورس | ابزاری ضروری برای موفقیت در بازار سهام

شناسایی نقاط ضعف در معاملات بورس

ممکن است با استفاده از یکی از استراتژی‌های معامله‌گری در بورس درآمد مناسبی از این بازار داشته باشید. اما اگر با سودآوری بیشتر مشکلی نداشته باشید باید بگوییم با استفاده از مجله معاملاتی بازار سهام می‌توانید سودآوری خود را از این بازار افزایش دهید. برای مثال اکثر معامله‌گران حتی در استراتژی‌های موفق هم دارای خطاهای جزئی هستند. مجله‌های معاملاتی به شما می‌گویند این خطاها چه مواردی هستند و با رفع آن‌ها می‌توانید سود بیشتری را از آن خود کنید.

از سوی دیگر ممکن است موفقیت شما در یک استراتژی نه به‌خاطر شناخت دقیق آن بلکه به‌خاطر یک برگ برنده یا نقط قوت باشد. اگر این برگ برنده را نیز از دست بدهید چه می‌شود؟ دفترچه معاملات بازار سهام از بروز چنین شرایطی پیشگیری می‌کند.

 

ژورنال معاملاتی بورس | ابزاری ضروری برای موفقیت در بازار سهام

شناخت عوامل موفقیت در بازار بورس

پیشگیری از بروز ضررهای مالی تنها مزیت دفترچه‌های معاملاتی نیست. از دیگر مزایای این ابزارها می‌توان به شناخت عواملی اشاره کرد که باعث موفقیت شما در معاملات می‌شوند. برای مثال با مرور داده‌های معاملات موفق خود در هر استراتژی و هر بازار بورس می‌توانید تمامی فاکتورهای این معاملات مانند نوع و تنظیمات سفارش و موارد دیگر را بررسی کنید. به این ترتیب متوجه می‌شوید که کدام یک از تنظیمات معاملاتی شما بهترین عملکرد را دارد؟ سودآورترین ساعات روز برای شما کدام ساعات هستند و یا در کدام روزهای هفته بیشترین درآمد را کسب می‌کنید؟

مسئولیت‌پذیری بیشتر برای پیشگیری از اشتباهات

معامله‌گران بازارهای بورس پیش از هر معامله معمولا مدت زیادی را به بررسی نمودارهای تحلیل فنی این بازار می‌پردازند، خبرهای تاثیرگذار بر این بازار را بررسی کنند و تغییرات کمی شاخص‌های این بازار را پیگیری می‌کنند. مساله مهم در این‌جا است که اگر دفترچه معاملاتی نداشته باشید این امکان وجود دارد که در صورت بروز ضرر، همه تقصیرات را به گردن شرایط حاکم بر بازار بیندازید یا در بهترین حالت، تصور کنید که اشتباه شما در تحلیل نادرست نمودارها بوده است.

 

ژورنال معاملاتی بورس | ابزاری ضروری برای موفقیت در بازار سهام

در مقابل در زمان استفاده از دفترچه معاملاتی، علاوه‌بر شرایط بازار، اشتباهات خود را نیز شناسایی می‌کنید. بنابراین یکی دیگر از کاربردهای ژورنال معاملاتی این است که خود را در قبال معاملات خود مسئول بدانید. این یعنی وقتی نقطه ضعفی وجود دارد، تا برطرف کردن آن نمی‌توانید بروز ضرر یا کسب سود کم را به گردن عوامل دیگر بیندازید.

انواع ژورنال معاملاتی بورس

برنامه‌های صفحه گسترده مانند اکسل و گوگل شیت می‌توانند ابزارهایی برای ثبت معاملات روزانه در بازار بورس باشند. حتی از ابزارهای سند مکتوب مانند فایل ورد یا گوگل داکز نیز می‌توان برای ثبت اطلاعات معاملات استفاده کرد. با این حال نکته مهم میزان راحتی کار و ابزارهای مختلف است. به‌همین دلیل محبوب‌ترین ابزارهای ثبت سوابق معاملات، پلتفرم‌های تحت وب ژورنال معاملاتی بورس مانند پارس ژورنال هستند. این ژورنال‌ها در گروه ژورنال‌های آنلاین قرار می‌گیرند و ابزارهای متعددی برای سفارشی‌سازی و ایجاد تنظیمات دارند.

چه چیزهایی را در ژورنال معاملاتی بورس ثبت کنیم؟

ثبت اطلاعات هر معامله یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت دفترچه‌های معاملات بورس است. صرف نظر از این که کدام یک از انواع ژورنال را انتخاب کرده‌اید مهم است که بدانید قرار است چه اطلاعاتی را در آن ثبت کنید. در ادامه برخی از اطلاعات مفید را که می‌توانید در این ابزارها ثبت کنید با هم مرور می‌کنیم:

 • تاریخ و زمان معامله: بدون ثبت این موارد نمی‌توانید پیشرفت خود را در استراتژی‌ها روی بردار زمان بررسی و ارزیابی کنید. بنابراین هم تاریخ روز و هم ساعت معامله را ثبت کنید
 • بازار مورد نظر: بازارهای بورس فراوانی در دنیا وجود دارند که بازارهای بورس تهران، نیویورک، نزدک، شانگهای، عربستان و … از جمله آن‌ها هستند. نام بازار را ثبت کنید
 • زمینه صنعت مورد نظر: بازارهای بورس عموما سهام شرکت‌ها را بر اساس زمینه صنعت دسته‌بندی و فهرست می‌کنند. اهمیت ثبت این مورد در این است که ممکن است به این نتیجه برسید که در معاملات سهام یکی از این زمینه‌ها موفق‌تر عمل می‌کنید
 • نوع دارایی: نام شرکت ارائه دهنده سهام و نماد معاملاتی آن را در بازار ثبت کنید
 • تعداد سهام را ثبت کنید: برای مثال بنویسید هزار سهم این شرکت خریداری شده است
 • جهت معامله: معامله شما در بورس از نوع شرت یا لانگ است؟ این مورد را ثبت کنید
 • قیمت ورودی: قیمت سهام را در زمان خرید ثبت کنید
 • قیمت خروجی: قیمت سهام را در زمان فروش ثبت کنید
 • دستور توقف ضرر را ثبت کنید: دستور توقف ضرر عاملی برای خروج خودکار برای معامله است، قیمتی که برای این دستور در نظر گرفته‌اید را ثبت کنید
 • سود یا زیان: با بررسی تفاوت قیمت خرید و فروش یا ورود و خروج از معامله، میزان سود یا زیان معامله در بورس را محاسبه کرده و آن را ثبت کنید

مراحل ساخت ژورنال معاملاتی بورس

نخستین قدم برای ساخت یک مجله معاملاتی بازار سهام این است که نوع قالب را مشخص کنید. آیا می‌خواهید هنوز هم به روش سنتی در ژورنال‌های کاغذی بنویسید یا ترجیح می‌دهید پلتفرمی مانند پارس ژورنال را انتخاب کنید که دارای لیست‌های از پیش‌تعیین‌شده با امکان تفکیک بر اساس بازار، بر اساس استراتژی و معیارهای دیگر است؟ بعد از انتخاب قالب باید نوع اطلاعات قابل ذخیره در ژورنال را انتخاب کنید که گروهی از آن‌ها را در بخش قبلی برای شما فهرست کردیم. با این این اطلاعات به این موارد محدود نمی‌شوند.

 

ژورنال معاملاتی بورس | ابزاری ضروری برای موفقیت در بازار سهام

برای مثال یکی از مزایای پلتفرم‌های تحت وب ژورنال مانند پارس ژورنال در این است که علاوه‌بر لیست‌ها دارای امکاناتی مانند ایجاد یادداشت‌های متنوع است. شما می‌توانید در این یادداشت‌ها هر عامل کیفی و هر توضیحی را در مورد معامله ثبت کنید. برای مثال، دلیل ورورد به معامله، دلیل خروج از معامله، نسبت ریسک به پاداش و بسیاری از موارد دیگر.

مرحله بعدی شروع به استفاده از این ژورنال است. شما باید یک برنامه کاری دقیق و روشمند با زمان‌بندی مناسب برای ثبت اطلاعات در ژورنال ایجاد کنید. مثلا یک تریدر روزانه می‌تواند اطلاعات معاملات بورس را در پایان هر روز در این ژورنال ثبت کند.

مزایای استفاده از پارس ژورنال برای ثبت اطلاعات معاملات بورس

چه معامله‌گر بازار بورس تهران باشید و چه در حال استفاده از خدمات کارگزاری‌های معتبر برای خرید و فروش سهام شرکت‌های خارجی باشید، دفترچه معاملات بازار سهام به شما ابزاری کاربردی برای ثبت داده‌های معاملات و حتی تحلیل‌ها و محاسبات شما است. اما رمز موفقیت شما در این کار در این است که ژورنالی را انتخاب کنید دارای امکانات متعدد و مفید باشد.

 

ژورنال معاملاتی بورس | ابزاری ضروری برای موفقیت در بازار سهام

پارس ژورنال یک ژورنال معاملاتی مهندسی‌شده، قابل تنظیم و با امکانات متعدد است که می‌توانید از آن برای ثبت اطلاعات معاملات در بازارهای گوناگون از جمله بازار بورس استفاده کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند که به استراتژی خود در این بازار وفادار بمانید و سود خود را از این بازار افزایش دهید.

برخی از مزایای دیگر پارس ژورنال برای معامله‌گران بورس را با هم مرور می‌کنیم:

 • مدیریت ریسک آسان‌تر در معاملات بازار سهام
 • ثبت اطلاعات دقیق هر معامله سهام
 • ایجاد لیست‌های متعدد برای هر معامله، هر بازار و هر استراتژی
 • شناسایی عادات معاملاتی سودآور
 • امکان ثبت یادداشت‌های متعدد
 • امکان آپلود 3 عکس برای هر معامله
 • آمکان آزمون استراتژی‌های مختلف و بررسی عملکرد خود در هر کدام
 • امکان بررسی نتایج معاملاتی و محاسبات آسان‌تر
 • امکان ایجاد گزارش‌های آماری از طریق داشبورد
 • امکان ایجاد هشدارهای مختلف و برنامه‌ریزی آن‌ها
 • امکان ثبت قوانین مدیریت سرمایه و مرور آن‌ها پیش از معاملات
 • امکان ارتباط‌گیری آنلاین با منتورهای حرفه‌ای بازار بورس

 

ژورنال معاملاتی بورس | ابزاری ضروری برای موفقیت در بازار سهام

پارس ژورنال؛ دفترچه یادداشت هوشمند معاملاتی بازار سهام

بازار سهام یکی از محبوب‌ترین بازارهای مالی در جهان است. از جمله دلایل محبوبیت این بازار می‌توان به ریسک کمتر، نوسان‌ کمتر نسبت به بازارهای دیگر و امکان استفاده از هر دو روش تحلیل تکنیکال و بنیادی برای تحلیل این بازار است. با این حال موفقیت معامله‌گران در این بازار علاوه‌بر تحلیل بازار به شناخت عادات معاملاتی شخصی، اصلاح اشتباهات فردی، مدیریت ریسک و شناخت استراتژی‌های بهتر بستگی دارد. با استفاده از پلتفرم پارس ژورنال می‌توانید به تمامی این اهداف دست پیدا کنید.

پارس ژورنال پلتفرمی با رابط کاربری آسان، امکان تنظیم برای هر بازار، معامله و استراتژی و امکان ثبت یادداشت‌ها و برنامه‌ریزی آلارم‌ها است. ما همچنین این امکان را فراهم کرده‌ایم که با استفاده از پلتفرم ما بتوانید از خدمات مشاوره معامله‌گران حرفه‌ای بازار بورس بهره‌مند شوید. برای استفاده از تمامی این امکانات کافی است اشتراک ما را در این پلتفرم خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا