فارکسبورسکریپتو

بهترین الگوهای پرایس اکشن

بهره‌گیری از بهترین الگوهای پرایس اکشن؛ راهکاری برای پیشرفت در بازار

بسیاری از معامله‌گران خرد و کلان برای پیش‌بینی جهت قیمت از پرایس‌ اکشن استفاده می‌کنند. در واقع پرایس اکشن زیرمجموعه تحلیل تکنیکال به شمار می‌رود؛ اما در آن استفاده چندانی از اندیکاتورها نمی‌شود. در عوض بیشتر تمرکز تحلیلگران روی نمودار قیمت و شکل کندل‌ها است. بررسی‌های مختلف نشان داده‌اند که در طی پرایس اکشن، الگوهایی شکل می‌گیرند و می‌توان از آنها برای پیش‌بینی جهت حرکت قیمت در بازار استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم بهترین الگوهای پرایس اکشن را معرفی کنیم.

 

word image 2042 4 - وبلاگ پارس ژورنال

 

برخی از بهترین الگوهای پرایس اکشن برای معامله بهتر

صدها الگوی پرایس اکشن وجود دارند و از این میان تنها چند مورد توانسته‌اند اعتماد معامله‌گران را به خود جلب کنند. لازم به ذکر است که الگوهای پرایس اکشن چند نوع مختلف دارند؛ برخی از آنها بیانگر تداوم حرکت قیمت در جهت روند فعلی هستند و به همین خاطر به آنها الگوهای ادامه‌دهنده (Continuation Patterns) گفته می‌شود. از سوی دیگر، الگوهایی نیز وجود دارند که با دیدن آنها روی نمودار قیمت، باید انتظار تغییر روند را داشته باشیم. این الگوها، الگوهای برگشتی (Reversal Patterns) نام دارند.

الگوی سر و شانه؛ یکی از بهترین الگوهای پرایس اکشن

الگوی سر و شانه (Head and Shoulders) یکی از الگوهای برگشتی به شمار می‌رود که معمولا پس از یک روند صعودی خود را نشان می‌دهد و می‌تواند نشان از احتمال تغییر روند به نزولی باشد. این الگوی پرایس اکشن ابتدا با یک حرکت صعودی کوچک شکل می‌گیرد و در ادامه با یک حرکت صعودی بزرگتر همراه است. سپس شاهد یک حرکت صعودی کوچک دیگر به همان شکل و اندازه حرکت صعودی اول خواهیم بود.

 

word image 2042 5 - وبلاگ پارس ژورنال

 

در این الگو حرکات صعودی کوچک، شانه‌ها و حرکت صعودی بزرگ میانی نیز سر را تشکیل می‌دهند. وقتی این الگوی پرایس اکشن روی نمودار نمایان می‌شود، می‌توان انتظار سقوط قیمت و تغییر روند از صعودی به نزولی را داشت. البته این امکان نیز وجود دارد که الگوی سر و شانه به صورت معکوس و در طی یک روند نزولی شکل بگیرد. در چنین حالتی به آن الگوی سر و شانه معکوس گفته می‌شود. شکل این الگو نشان از پایان روند نزولی و شروع حرکت قیمت به سمت بالا است.

الگوی فنجان و دسته

الگوی فنجان و دسته (Cup and Handle) نیز یکی از بهترین الگوهای پرایس اکشن است و حاکی از تداوم روند صعودی می‌باشد. این الگو معمولا در طی یک روند صعودی که مدتی متوقف شده ظاهر می‌شود. پدیدار شدن این الگو نشان می‌دهد که روند صعودی ادامه خواهد داشت.

در این حالت، ابتدا الگویی شبیه حرف U روی نمودار شکل می‌گیرد که بدنه فنجان را تشکیل می‌دهد. سپس الگوی دیگری در سمت راست آن ظاهر می‌شود که به شکل دسته فنجان خود را نشان می‌دهد. همزمان با شکل‌گیری الگوی پرایس اکشن فنجان و دسته روی نمودار، می‌توان انتظار داشت که نماد مورد نظر با قدرت بیشتری به حرکت صعودی خود ادامه خواهد داد.

 

word image 2042 6 - وبلاگ پارس ژورنال

 

این الگو نیز حالت وارون دارد؛ به این صورت که می‌تواند در یک حرکت نزولی نیز نمایان شود. در این صورت به آن الگوی فنجان و دسته معکوس یا نزولی گفته می‌شود. پس از تشکیل این الگو می‌توان انتظار سقوط قیمت و ادامه روند نزولی با قدرت بیشتر را داشت.

الگوی سقف دوقلو و کف دوقلو

الگوی پرایس اکشن کف دوقلو (Double Bottom) در حالتی شکل می‌گیرد که ارزش یک نماد دو بار پیاپی و به یک اندازه طی کندل‌های مختلف پایین می‌آید و دو کف ایجاد می‌کند. در واقع با شکل‌گیری کف اول در طی یک حرکت نزولی، قیمت از پایین‌ترین نقطه برگشت خورده و رو به بالا حرکت می‌کند. اما قیمت نمی‌تواند به حرکت رو به بالای خود ادامه دهد و دوباره به سمت پایین می‌رود و کف دوم را تشکیل می‌دهد. این کف نشان می‌دهد که ارزش نماد توانایی پایین‌تر رفتن از کف اول را ندارد. به همین خاطر انتظار می‌رود که حرکت قیمت وارون شود و حالت صعودی پیدا کند.

به همین ترتیب الگوی سقف دوقلو (Double Top) نیز زمانی شکل می‌گیرد که ارزش یک نماد دو بار پیاپی و به یک اندازه بالا برود و دو سقف ایجاد کند. الگوی سقف دوقلو در طی یک حرکت صعودی خود را نشان می‌دهد و نشان از تغییر روند قیمت از صعودی به نزولی است.

word image 2042 7 - وبلاگ پارس ژورنال

الگوی مثلث

الگوی مثلث (Triangle) یکی دیگر از بهترین الگوهای پرایس اکشن است. این الگو از ترکیب یک خط افقی و یک خط روند تشکیل می‌شود. در الگوی مثلث، خط افقی از به هم وصل کردن نقاط بالا یا پایین کندل‌ها به دست می‌آید. این الگو که در دسته الگوهای ادامه‌دهنده قرار می‌گیرد، سه نوع دارد. این انواع عبارتند از الگوی مثلث بالارونده (Ascending Triangle)، الگوی مثلث پایین‌رونده (Descending Triangle) و الگوی مثلث متقارن (Symmetrical Triangle).

الگوی مثلث متقارن از اتصال دو خط روند همگرا تشکیل می‌شود و نشان‌‌دهنده خروج قیمت از مثلث و حرکت آن است. با توجه به این که این الگو متقارن است، نمی‌تواند تشخیص داد که قیمت به سمت بالا حرکت خواهد کرد یا پایین. الگوی مثلث صعودی از یک خط افقی در قسمت بالا و یک خط روند صعودی در قسمت پایین تشکیل می‌شود. این الگو نشان می‌دهد که قیمت پس از خروج از مثلث در جهت بالا حرکت خواهد کرد.

از طرف دیگر، الگوی مثلث نزولی را داریم که از یک خط افقی در پایین و یک خط روند نزولی در بالا تشکیل می‌شود. این الگوی پرایس اکشن نشان می‌دهد که قیمت پس از خارج شدن از مثلث در جهت پایین حرکت خواهد کرد.

لازم به ذکر است که این دو نوع الگو در دسته الگوهای برگشتی قرار می‌گیرند که بسیار کاربردی هستند. شکل دیگری از این الگوها نیز وجود دارند که در آن‌ها به جای دو سقف یا کف، سه عدد از آنها ایجاد می‌شود و برای همین سقف سه قلو و کف سه قلو گفته نامیده می‌شوند.

از میان دیگر الگوهای پرایس اکشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • الگوی Engulfing
  • الگویPin Bar یا Hammer
  • الگوی Wedge
  • الگوی Three Bar Pullback

 

word image 2042 8 - وبلاگ پارس ژورنال

 

بهترین الگوهای پرایس اکشن به شما کمک می‌کنند تا سود مستمر داشته باشید

افراد پس از ورود به بازارهای مالی با هدف کسب سود، خیلی زود پی می‌برند که برای موفقیت در این حوزه باید آموزش ببیند و با انواع تحلیل‌ها و استراتژی‌های موجود در این زمینه آشنا شوند. یکی از این راهبردهای عمده، پرایس اکشن است و بسیاری از معامله‌گران دیر یا زود به استفاده از آن روی می‌آورند.

پارس ژورنال پلتفرم آنلاین برای ثبت معاملات در بازارهای مالی است. ما در پارس ژورنال این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید با استفاده از یک دفترچه معاملاتی مناسب، روند پیشرفت و همینطور نقاط ضعف احتمالی خود را شناسایی کنید.

 

سوالات متداول

مهم‌ترین الگوهای پرایس اکشن چه مواردی هستند؟

از میان مهم‌ترین الگوهای پرایس اکشن می‌توان به الگوی سر و شانه، الگوی کف دوقلو و سقف دوقلو و همچنین الگوی مثلث اشاره کرد.

کدام الگوی پرایس اکشن نشان‌دهنده تداوم حرکت هستند؟

از میان الگوهای پرایس اکشن نشان‌دهنده تداوم حرکت می‌توان به الگوی فنجان و دسته اشاره کرد.

آیا الگوهای پرایس اکشن تنها در حالت صعودی یا نزولی رخ می‌دهند؟

الگوهای پرایس اکشن را می‌توان در هر دو حالت صعودی یا نزولی شناسایی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا