بورس
داغ

اشتباهات معاملاتی بورس

از اشتباهات معاملاتی بورس پیشگیری کنید

اگر به دنبال موفقیت در معاملات بورس هستید، پیشنهاد می‌کنیم با رایج‌ترین اشتباهات معاملات بورس آشنا شوید و پیش از اینکه دچارشان شوید، از بروز آن‌ها جلوگیری کنید. به عنوان مثال، برای اینکه در معاملات به سوددهی مناسب برسید، باید از تصمیمات شخصی و احساسی دست بکشید و با توجه به آمار و تحلیل‌های خود، وارد معاملات شوید. همچنین بهتر از چندین استراتژی برای معاملات استفاده کنید. در این مطلب از مجموعه پارس ژورنال با برخی از رایج‌ترین اشتباهات معاملاتی بورس آشنا می‌شویم.

 

Bourse trading mistakes

شناخت رایج‌ترین اشتباهات معاملاتی بورس

معامله در بازار بورس شاید در نگاه اول بسیار ساده باشد، اما این‌طور نیست. در عوض، سرمایه‌گذاری و معامله در بورس نیاز به صبر، تلاش و عمدتا زمان دارد. به همین خاطر، نمی‌توان به دید یک شغل جانبی به آن نگاه کرد. اگر سرمایه‌گذار نتواند بازار سهام را درک کند، ممکن است در نهایت زیان قابل توجهی داشته باشد و ساختار مالی آنها را خراب کند.

قبل از ورود به هر نوع سرمایه‌گذاری در بازار بورس، آنها باید تمام اطلاعات ضروری مربوط به یک شرکت را بدانند. بنابراین، سرمایه‌گذاران یا معامله‌گران باید از اشتباهات دیگران درس بگیرند و برای داشتن آینده مالی پایدار باید از انجام این اشتباهات پرهزینه اجتناب کنند. در ادامه با برخی از رایج‌ترین اشتباهات معاملات بورس آشنا می‌شویم.

عدم برنامه‌ریزی صحیح؛ یکی از اشتباهات معاملاتی بورس

عدم برنامه‌ریزی صحیح اولین و اساسی‌ترین اشتباهی است که هر معامله‌گر هنگام ورود به بورس انجام می‌دهد. به این دلیل است که آنها در مورد روندهای بازار هیجان‌زده می‌شوند و امیدوارند در ابتدا سود بیشتری به دست آورند.

 

Bourse trading mistakes

 

سرمایه‌گذاران هنگام معامله در بورس، به روند کلی توجه نکرده و آینده آن سهام را پیش‌بینی نمی‌کنند. اثر نامطلوب نداشتن یک برنامه صحیح و موثر این است که معامله‌گران به نتیجه دلخواه خود نخواهند رسید که الگوی سرمایه‌گذاری آنها را خراب می‌کند. اگر سرمایه‌گذار برای معاملات خود برنامه‌ریزی نداشته باشد، این به زیان بیشتری تبدیل می‌شود. از سوی دیگر، اگر یک معامله‌گر برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشد، به راحتی در بازار بورس سودهای کلانی به دست خواهد آورد.

خرید سهام بدون در نظر گرفتن حجم مشخص

یک معامله‌گر در بازار بورس باید تمام اطلاعات ارزشمند در مورد قیمت و حجم سهام را داشته باشد. با این حال، افرادی مبتدی که در بازار فعالیت می‌کنند، تنها به قیمت نگاه خواهند کرد. این باعث می‌شود تا اشتباهات بزرگی در معاملات آن‌ها رخ بدهد و شانس خود را برای کسب سود از دست بدهند.

بازارسازان این توانایی را دارند که سهام را در یک جهت در حجم کم نوسان کنند. بنابراین، اگر یک سرمایه‌گذار ببیند که یک سهم خاص در یک جهت حرکت می‌کند، باید بداند که حجم بالایی از آن قرار است که همان روند را طی کند. جابه‌جایی یک سهم به تلاش زیادی نیاز دارد و اگر سهام دارای حجم کم باشد نشان دهنده عدم حرکت آن است که به معنای هیپ است و هر سرمایه‌گذار باید از آن اجتناب کند. یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای در حالی که به دنبال سهام است، باید به حجم جدا از قیمت نیز نگاه کند و هرگز فراموش نکند که حجم یک عامل اساسی است که قیمت را تایید می‌کند.

تعصب شخصی؛ از جمله بزرگ‌ترین اشتباهات معاملاتی بورس

نه‌تنها مبتدیان، بلکه بسیاری از افرادی که به بازار بورس مسلط هستند نیز تصمیمات احساسی و تعصب شخصی را در اولویت کار خود قرار می‌دهند. به این صورت که بسیاری از معامله‌گران بر اساس شرکت‌هایی که می‌شناسند یا شرکت‌هایی که از خانواده یا دوستان خود شنیده‌اند، سهام می‌خرند. واضح است که این روش عالی برای معامله در سهام نیست.

 

Bourse trading mistakes

 

سرمایه‌گذار باید تجزیه و تحلیل تحقیقاتی را انجام دهد و باید قبل از سرمایه‌گذاری پول خود، تمام اطلاعات مالی ضروری را به دست آورد. سرمایه‌گذاری مبتنی بر تحقیق به آنها کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرند تا اینکه تصمیمات تجاری تعصب‌آمیز یا نامربوط بر اساس تعصب شخصی خود بگیرند.

نگه داشتن سهام حتی در صورت نداشتن نتیجه رضایت‌بخش

بسیاری از معامله‌گران بورس، حتی با وجود اینکه یک سهام عملکرد مناسبی ندارد و قیمت آن در حال کاهش است، تلاش می‌کنند تا در بازار باقی بمانند و معامله را نبندند. در واقع، این افراد امیدوار هستند که روند نزولی یک سهم به سمت بالا حرکت کند و به موقع به سود قابل قبولی برسد.

سرمایه‌گذار باید حد ضرر تعیین کند. توقف ضرر به معنای سفارشی است که یک قیمت از پیش تعیین شده برای فروش یک دارایی برای به دست آوردن در معامله و محدود کردن ضرر تعیین می‌کند. تنظیم توقف ضرر سرمایه‌گذار را از ضرر هنگفت نجات می‌دهد و خطر از دست رفتن همه سرمایه را کاهش می‌دهد. این موضوعی است که معامله‌گران حرفه‌ای با آن آشنا هستند. با این حال، تنها افراد محدودی از این گزینه استفاده خواهند کرد.

 

تمرکز بر معاملات کوتاه‌مدت

انجام‌ معامله‌های کوتاه‌مدت در بورس می‌تواند سود زیادی برای سرمایه‌گذاران داشته باشد. اما همین استراتژی معاملاتی می‌تواند به آینده تریدینگ آن‌ها آسیب وارد کند. تمرکز بر معاملات کوتاه‌مدت توجه سرمایه‌گذار را پرت می‌کند و آنها فراموش می‌کنند که معاملات بلندمدت می‌توانند چه تاثیری بر سرمایه‌گذاری آن‌ها داشته باشد. به طور کلی، اگر می‌خواهید در بازار بورس به یک فرد برتر تبدیل شوید، باید از این اشتباه خودداری کنید و حد متناسب میان معاملات کوتاه‌مدت و بلندمدت را حفظ کنید.

 

Bourse trading mistakes

با ژورنال معاملاتی دیگر مرتکب اشتباهات تکرارپذیر نخواهید شد!

برای جلوگیری از بروز اشتباهات معاملاتی بورس، ژورنال معاملاتی می‌تواند یک گزینه عالی باشد. اگر به دنبال یک ژورنال معاملاتی ارزان‌قیمت با امکانات مناسب هستید، پارس ژورنال می‌تواند به خوبی نیاز شما را برآورده کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید یکی از پلن‌ها را انتخاب کنید و یا برای کسب مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا ممکن است با یک اشتباه همه سرمایه خود را در بورس از دست بدهیم؟

بله. در صورتی که حد ضرر و حجم مشخصی نداشته باشید، احتمال بروز چنین اتفاقی وجود خواهد داشت.

آیا یک معامله‌گر حرفه‌ای نیز مرتکب اشتباه می‌شود؟

بله. اما احتمال بروز اشتباه برای این فرد به مراتب کمتر است.

آیا ژورنال معاملاتی به کاهش احتمال بروز اشتباه کمک می‌کند؟

بله. با کمک ژورنال معاملاتی، می‌توانید بهترین استراتژی را پیدا کنید و درگیر اشتباهات پایه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا