بورس

معاملات کد به کد در بورس

معاملات کد به کد؛ روش محبوب خریدوفروش سهام در بازار بورس

فعالان بازار بورس با اصطلاحات متعددی روبه‌رو هستند که معاملات کد به کد یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. تسلط بیشتر فعالان بازار بورس به انواع معاملات کد به کد، امنیت معاملات آن‌ها را افزایش می‌دهد. معمولا معامله‌گران بورس با کمک روش‌هایی مانند: به‌کارگیری اندیکاتور کد به کد، فیلترنویسی و تابلوخوانی کد به کدهای روزانه را جست‌وجو کرده تا بتوانند بر اساس آن‌ها سیگنال‌های خرید و فروش را دریافت کنند. در این مطلب از وب‌سایت پارس ژورنال به بررسی مفهوم معاملات کد به کد در بورس می‌پردازیم و انواع روش‌های کد به کد را بررسی می‌کنیم.

word image 2305 1 - وبلاگ پارس ژورنال

منظور از معاملات کد به کد در بورس چیست؟

کد به کد انتقال حجم بالایی از سهام بین فعالان بازار سرمایه است. معامله‌گران بورس با استفاده از دو نوع کدهای حقیقی و حقوقی امکان خریدوفروش سهام متفاوت را به دست می‌آورند. به عبارت بهتر معاملات کد به کد در بازار بورس، نشانی از شروع یک روند صعودی یا نزولی در بازار است؛ زیرا در چنین شرایطی حجم سنگینی از معاملات در یک نماد خاص معامله می‌شود. فعالان حقیقی حوزه بورس، در کنار دریافت کد بورسی حقوقی، کدهایی حقیقی نیز دارند تا بتوانند با انتقال سهام بین این کدها، تغییراتی را در نماد بورسی به وجود آورند.

چرا معامله‌گران از معاملات کد به کد استفاده می‌کنند؟

هم سهام‌داران حقیقی و هم سهام‌داران حقوقی بازار سرمایه، می‌توانند از معاملات کد به کد بورس استفاده کنند. بااین‌حال دلایل متعددی برای استفاده از این روش معاملاتی بین فعلان بازار بورس وجود دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند در روند بازار تغییراتی را به وجود آورند.

بر همین اساس مهم‌ترین دلایل معاملات کد به کد در بورس عبارت‌اند از:

  • انتقال سهم برای شروع روندی صعودی در بازار (قرارگیری سهام در کف حمایتی پراهمیت)
  • انتقال سهم در زمان حرکت نزولی بازار (قرارگیری سهام در مقاومتی سنگین و پراهمیت)
  • اشتباه خریداران و فروشندگان در زمان تابلوخوانی

نکته مهم برای درک بهتر معاملات‌ کد به کد در بازار سرمایه توجه به میزان حجم معاملات در مدت‌زمان کوتاه است. بنابراین خریدوفروش سهام با حجم بالا در بازه‌های کوتاه‌مدت همیشه به معنای انجام معاملات کد به کد نیست. گاهی در یک سهم، صف خرید با حجم بالایی شکل می‌گیرد که سهام‌دار حقوقی ممکن است با عرضه حجم زیادی از سهام در یک بازه کوتاه، به دنبال از بین بردن صف باشد. به همین دلیل این حالت عرضه سهام است و هیچ ارتباطی با کد به کد کردن معاملات ندارد.

انواع معاملات‌ کد به کد در بازار بورس

معامله‌گران بورسی با طیف متنوعی از روش‌های کد به کد روبه‌رو هستند که می‌توانند از آن‌ها برای انجام فرایند خریدوفروش سهام استفاده کنند. انتخاب هر کدام از این روش‌ها تابع ضوابط و مقررات خاصی است و شما به‌عنوان یک فعال مبتدی یا حرفه‌ای بازار سرمایه باید با آن‌ها آشنا باشید.

word image 2305 2 - وبلاگ پارس ژورنال

بر همین اساس انواع معاملات کد به کد در بورس عبارت‌اند از:

  • کد به کد حقیقی به حقیقی: در این شرایط حجم بسیار بالایی از سهم در یک بازه ثابت قیمتی و در زمانی مشخص از یک کد حقیقی به کد حقیقی دیگر انتقال می‌یابد. این روش در بین معامله‌گران اهمیت بالایی ندارد
  • کد به کد حقیقی به حقوقی: این روش‌ از مهم‌ترین استراتژی‌های کد به کد در بازار بورس است که برای سیگنال خروج از سهم در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت به‌ کار می‌رود. چنین اتفاقی باعث ایجاد یک روند نزولی بزرگ در سهام مورد نظر می‌شود
  • کد به کد حقوقی به حقیقی: مهم‌ترین نوع کد به کد در معاملات بورس است. در این روش سهام‌داران با کد حقوقی خود فروشنده و با کد حقیقی‌شان خریدار می‌شوند. این اتفاق صعود قیمت سهام را به دنبال دارد.
  • کد به کد حقوقی به حقوقی: در این فرایند حجم بالایی از یک سهم خاص در قیمتی ثابت و در زمان‌بندی معینی از یک کد حقوقی به کد حقوقی دیگر منتقل می‌شود. این نوع معاملات نیز اهمیت بالایی برای فعالان بازار سرمایه ندارند

راهکار تشخیص معاملات‌ کد ‌به کد در بازار بورس‌

یکی از مهم‌ترین روش‌های معاملاتی و تشخیص معاملات کد به کد در بورس تابلوخوانی در سایت مدیریت فناوری بورس تهران (tsetmc.com) است. برای این منظور معامله‌گران با ادغام تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال، رفتارشناسی و روانشناسی بازار را در می‌یابند. زمانی که در معاملات روزانه حجم بالایی از معاملات در بازه‌های زمانی مشخصی با سرعت زیادی افزایش پیدا می‌کند، می‌‌توان از آن‌ها به‌عنوان نشانه‌ای برای انجام معاملات کد به کد در بورس استفاده کرد.

word image 2305 3 - وبلاگ پارس ژورنال

علاوه بر روش تابلوخوانی سایر روش‌های مهم برای تشخیص معاملات کد به‌ کد در بازار سهام عبارت‌اند از:

  • استفاده از نسبت خریدوفروش
  • استفاده از فیلترنویسی
  • استفاده از روش تکنیکال

نکته‌ای مهم برای جلوگیری از گمراه شدن در معاملات کد به کد

بسیاری از معامله‌گران مبتدی بازار بورس، زمانی که حجم فروش بالایی را از جنس حقوقی مشاهده می‌کنند، به سرعت تصمیم می‌گیرند تا سهام خود را به فروش برسانند. درحالی‌که فروشنده حقوقی بازار بورس، برای فریب معامله‌گران حقیقی، درصد زیادی از سهم را عرضه می‌کند تا تعدادی از سهام‌داران سهام خود را بفروشند. با این ترفند کنترل بازار به دست این معامله‌گران می‌افتد.

به همین دلیل توجه داشته باشید که در زمان روبه‌رو شدن با معاملات کد به کد در محدوده‌های حمایتی یا شکستن مقاومت‌ها، معمولا معامله‌گران حقوقی در صف اول این اتفاق قرار دارند تا بتوانند سهام را از چنگ فعالان مبتدی بازار بورس در بیاورند و قیمت سهم را افزایش دهند. بنابراین لازم است تا اطلاعات و تسلط خود را نسبت به معاملات کد به کد در بورس بالاتر ببرید تا فریب این حربه را نخورید.

word image 2305 4 - وبلاگ پارس ژورنال

 

تسلط به معاملات کد به کد با خدمات سایت پارس ژورنال

معاملات کد به کد در بازار سهام فرایندی است که به بایگانی کامل اطلاعات و شناخت نقاط ضعف و قدرت در زمان معامله‌گری نیاز دارد. به همین دلیل بسیاری از فعالان این بازار برای افزایش اطمینان از فرایند معاملاتی، اقدام به طراحی و تدوین ژورنال معاملاتی می‌کنند. پلتفرم آنلاین پارس ژورنال یکی از معتبرترین بسترها برای تدوین دفترچه معاملاتی حرفه‌ای است. امکانات سایت ما به شما کمک می‌کند تا با آنالیز و بررسی کامل فرایندهای معامله‌گری، ریسک معاملات خود را کاهش دهید. شما می‌توانید برای شناخت کامل امکانات، خدمات و مزایای استفاده از پارس ژورنال، از بخش‌های مختلف سایت ما دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا