بورس

عدم قطعیت در بورس

عدم قطعیت در بورس؛ دغدغه اصلی فعالان بازارهای مالی

نوسانات بازار، احتمال شکست و موفقیت، میزان درآمد، ثبات و امنیت شغلی و … در برخی از بازارها غیر قابل پیش‌بینی هستند و همین مساله به جذابیت بازارهایی مانند بورس می‌افزاید. فعالان بازارهای مالی مانند بورس، همواره احتمال شکست را بررسی می‌کنند و آگاه هستند که هر لحظه احتمال دارد نوسانات بازار برخلاف نفع آن‌ها پیش برود. به‌طور کلی از زمان ظهور بازار بورس، عدم قطعیت در این بازار نیز وجود داشته است و نقش ریسک و شانس در سرمایه‌گذاری غیر قابل انکار است. البته، می‌توان با شناسایی برخی از عوامل موثر در نوسانات، تا میزان زیادی در پیش‌بینی بازار بورس موفق عمل می‌کرد؛ اما هرگز نمی‌توان کاملا مطمئن بود. در این مطلب با مساله عدم قطعیت در بورس آشنا می‌شویم.

word image 2281 1 - وبلاگ پارس ژورنال

منظور از عدم قطعیت در بورس چیست؟

بورس مانند سایر بازارهای مالی تحت تاثیر سیاست، اقتصاد، اخبار روز، قیمت کالاهای مختلف و وضعیت جامعه است و فعالان این بازار با رصد کردن اتفاقات روز دنیا، با رقیبان خود به رقابت می‌پردازند. عدم قطعیت در بورس، عامل مشترک بین تمام سرمایه‌گذاران است و افرادی که با روش‌های تحلیلی مختلف، نوسانات بازار را پیش‌بینی می‌کنند، می‌توانند سرمایه خود را به سمت و سوی مطمئن‌تر و ایمن‌تری هدایت کنند.

ابزارها و روش‌های مختلفی برای افزایش دقت پیش‌بینی بورس وجود دارد و افراد باید سعی کنند که با همسو شدن با نوسانات، بهترین واکنش را نسبت به اتفاقات روز دنیا داشته باشند. تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، آشنایی با الگوریتم‌ها و مدیریت سرمایه، از جمله عوامل موثر در پیش‌بینی دقیق‌تر نوسانات هستند.

چیزی که موجب شده است بازار بورس پس از این همه سال، مانند گذشته در جریان باشد این است که در برخی مواقع سرمایه‌گذاران با وجود تحلیل تکنیکال و تخصصی و اطمینان از دقت پیش‌بینی‌های خود، با شکست‌های بزرگ مواجه می‌شوند که پیش‌بینی آن‌ها از پس هیچ کس برنمی‌آید. به همین دلیل، یادگیری روش‌های تحلیل بازار سرمایه برای فعالان این حوزه بسیار اهمیت دارد؛ چرا که تنها ابزار موجود برای بازدهی بیشتر، افزایش شانس موفقیت و دوری از شکست‌ها و خسران‌های مالی است.

ابزارهای تحلیل وضعیت بازار برای افزایش دقت پیش‌بینی نوسانات بورس

پیش‌بینی دقیق نوسانات بورس با درصد خطای کم، آرزوی دست‌نیافتنی تمام سرمایه‌گذاران است. برخی از فعالان معتقد هستند که بورس قابل پیش‌بینی است و می‌توان تمام نوسانات و اتفاقات را چندین ماه یا حتی چندین سال پیش از وقوع، پیش‌بینی کرد. بسیاری دیگر نیز بازارهای مالی را ذاتا غیر قابل پیش‌بینی می‌دانند و معتقد هستند که تنها افراد اقتصاددان و آگاه از وضعیت اجتماعی، تا حدی توانایی پیش‌بینی برخی از اتفاقات را دارند.

حالا که متوجه شدیم تمام سرمایه‌گذاران به ابزارها و روش‌های پیش‌بینی دسترسی دارند، احتمالا بازار بورس را شبیه به میدان جنگ تصور خواهیم کرد که همه برای پیروزی خود، باید دیگری را شکست دهند. در حالی که دسترسی به ابزارهای تحلیل و استفاده درست از آن‌ها، کار هر کسی نیست.

word image 2281 2 - وبلاگ پارس ژورنال

زمانی که از پیش‌بینی بورس حرف به میان می‌آید، برخی از افراد به فالگیری جادو و جنبل‌ها فکر می‌کنند؛ اما موفقیت در بازار بورس در گروی علوم انسانی مانند اقتصاد، جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و … است. موفق‌ترین سرمایه‌گذاران، علاوه بر توجه به درصد عدم قطعیت در بورس، باید اقتصاد جامعه را تحلیل کنند و میزان آگاهی خود را از نیازهای جامعه افزایش دهند. آن‌ها پیش از وقوع نوسانات، سناریوهای مختلف را در نظر می‌گیرند و خود را برای بهترین واکنش نسبت به آن سناریوها آماده می‌کنند. بنابراین سرمایه‌گذارانی که به‌صورت حرفه‌ای با بورس تعامل دارند، به‌دنبال قطعیت و پیش‌گویی نیستند؛ بلکه بیش‌تر از هر چیزی به استراتژی‌های معاملاتی منحصربه‌فرد خود اهمیت می‌دهند و متناسب با شرایط، تصمیمات لازم را می‌گیرند.

تحلیل بنیادی و تکنیکال چیست؟

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال (FA) روشی است برای تعیین ارزش ذاتی یک دارایی یا سهام شرکت‌ها. هدف اصلی از تحلیل بنیادی، دستیابی به یک محدوده قیمت است تا سرمایه‌گذاران بتوانند متناسب با اطلاعات به‌دست‌آمده برای ورود یا خروج به‌موقع و استراتژیک از معاملات اقدام کنند. کاربران تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) نیز می‌توانند روند رشد یا نزول قیمت آینده را بر اساس عملکردهای گذشته پیش‌بینی کنند. تحلیل‌گران بنیادی بیش‌تر به معیارهای معامله دقت می‌کنند تا ارزش حقیقی که شامل سود می‌شود. همچنین می‌توان به‌طور کلی گفت که تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودار و اطلاعات مرتبط به قیمت، حجم و تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف برای بررسی وضعیت بازار و ارزش سهام‌ می‌پردازد.

word image 2281 3 - وبلاگ پارس ژورنال

چرا تحلیل تکنیکال و پیش‌بینی بازار بورس برای موفقیت ضروری است؟

عوامل متعددی در روند کاهش و افزایش قیمت سهام دخیل هستند و می‌توان به عواملی مانند نرخ بهره، عملکرد شرکت‌ها، چشم‌انداز اقتصاد کلان، رشد اقتصادی، تحریم‌های بین‌المللی، سیاست‌های بانک مرکزی و … اشاره کرد. ابزارها و روش‌هایی همچون تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، روانشناسی بازار، تابلوخوانی، استراتژی‌های معاملاتی و … می‌توانند سرمایه‌گذاران را در مواجهه با بحران‌های بازار بورس یاری برسانند. به‌طور کلی، تمام مفاهیم و مسائلی که در بازارهای مالی مورد بررسی قرار می‌گیرند، در جهت برآورده‌ کردن اهداف معاملاتی هستند. از این رو، پیش‌بینی ارزش سهام شرکت‌ها نیز باید این گونه باشد تا منافع مدنظر را برای سرمایه‌گذاران به‌همراه داشته باشد.

برخی از مزایای پیروی از روش‌های پیش‌بینی بازار بورس عبارتند از:

  • افزایش شانس دریافت سود
  • افزایش انگیزه برای پیشرفت
  • جلوگیری از متضرر شدن
  • محرک اصلی برای مقابله با رقیبان و تثبیت جایگاه در بازار

چرا توجه به عدم قطعیت در بورس برای موفقیت ضروری است؟

تمام سرمایه‌گذاران در اولین مراحل ورود به بازارهای مالی، از میزان عدم قطعیت در بورس و میزان اطلاعات ناقص و غیر قابل اتکا، متعجب شدند. سرمایه‌گذاران آگاه و باتجربه کی‌دانند که با توجه به تمام چالش‌ها، حتی با وجود بررسی سناریوهای مختلف و تحلیل‌های دقیق، احتمال وقوع نوسانات و اتفاقات غافلگیرانه بسیار است. سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، به‌علت عدم قطعیت در بورس، همواره ترکیبی از احتیاط و ریسک در زمان مناسب است. زمانی می‌توان نوسانات را به‌صورت صد درصد پیش‌بینی کرد که بازار در ثبات کامل باشد. حالا که این گونه نیست، باید علاوه بر عنصر کیفیت تصمیم‌گیری و تحلیل بنیادی و تکنیکال، نقش عنصر شانس را هم در نظر گرفت.

word image 2281 4 - وبلاگ پارس ژورنال

 

کاهش درصد خطا در بازار بورس با پارس ژورنال

بورس بازاری شلوغ و حساس است و تنها افرادی در آن به موفقیت می‌رسند که با آشنایی به علم اقتصاد و شاخص‌های اقتصادی می‌توانند در معاملات عملکردی استراتژیک و برنامه‌ریزی‌شده داشته باشند. بازار بورس و فعالیت در آن، همواره به ریسک‌ها و نوسانات خود معروف بوده است. سرمایه‌گذاران با تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال می‌توانند درصد خطا را کاهش دهند و در موقعیت‌های معاملاتی در بهترین زمان ممکن، بهترین تصمیم را برای ورود یا خروج از معاملات بگیرند.

پارس ژورنال، برترین پلتفرم ایرانی ژورنال معاملاتی است که می‌توانید از آن برای کاهش ریسک‌های معاملات در بازارهای مالی استفاده کنید. شما می‌توانید با عضویت در سایت مجموعه ما، از امکانات و خدمات متنوع پلتفرم به‌روز و پیشرفته پارس ژورنال بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا