بورس

کارمزد معاملات بورس

کارمزد معاملات بورس در سال جدید

برای فعالیت در بازار بورس باید با مفاهیم مختلف مربوط به آن آشنا باشید. یکی از این مفاهیم، کارمزد است. کارمزد معاملات بورس در هر سال و بر اساس فرمول خاصی محاسبه و اعلام می‌شود. این کارمزد بر اساس نوع معاملات تعیین می‌شود و باید حتما در زمان انجام معاملات به آن توجه داشته باشید. در این مطلب از مجموعه پارس ژورنال به صورت کامل این کارمزد را بررسی خواهیم کرد.

 

کارمزد معاملات بورس

کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس با چه فرمولی تعریف می‌شود؟

همان‌طور که این موضوع را می‌دانید، تنها راه انجام معامله در بازار بورس، اتصال به کارگزاری‌های معتبر است. کارگزاری‌ها برای ارائه خدمات و انجام معاملات میان خریداران و فروشندگان، مبلغی را به عنوان کارمزد معاملاتی از شما دریافت خواهند کرد.

وقتی که قصد فروش سهام را در بورس دارید، در کنار کارمزد، مبلغی نیز به عنوان مالیات از شما کسر خواهد شد. در نتیجه، به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای، به هیچ عنوان نباید کارمزد را با مالیات دو مفهوم یکسان تصور کنید.

کارمزدی که برای انجام معاملات بورس پرداخت می‌کنید، به حساب کارگزاری شما واریز خواهد شد. اما از این مبلغ، بخشی از آن به نهاده‌های مختلف از جمله سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و بورس تعلق خواهد داشت.

 

کارمزد معاملات بورس

 

نکته مهمی که درباره کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس وجود دارد این است که این کارمزد بر اساس مبلغ ثابت پرداخت نمی‌شود و برعکس، نرخ آن با توجه به نوع سرمایه و معامله شما تعیین خواهد شد. به این صورت که معاملات بورسی به سهام، اوراق بهادار و صندوق سرمایه‌گذاری تقسیم می‌شوند.

اگر بخواهیم نرخ کارمزدهای کارگزاری و جزئیات کارمزد نهاده‌های مالی را بررسی کنیم، باید بگوییم که کارمزد کارگزاری برای خرید و فروش، مبلغ 0.304 درصد است. از این میان، شرکت بورس میزان 0.254 درصد را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند، 0.024 درصد به حق نظارت سازمان اختصاص پیدا می‌کند، 0.0096 درصد به شرکت سپرده‌گذاری پرداخت می‌شود و شرکت فناوری بورس نیز برای خرید 0.008 درصد و برای فروش 0.02 درصد از کارمزد پرداختی برداشت خواهد کرد.

فرمول محاسبه کارمزد معاملات بورس به این شکل است:

  • مبلغ کارمزد خرید: تعداد سهام × قیمت هر سهم × مجموع کارمزد خرید
  • مبلغ کارمزد فروش: تعداد سهام × قیمت هر سهم × مجموع کارمزد فروش

ارزش خالص و ناخالص؛ مفهومی به موازات کارمزد معاملات

اگر می‌خواهید به صورت کامل با کارمزد معاملات بورس آشنا شوید، لازم است کمی هم درباره ارزش خالص و ناخالص سفارش بدانید. ارزش ناخالص از ضرب قیمت در حجم سفارش به‌دست می‌آید. در حالی که ارزش خاص سفارش از طریق برآورد هزینه‌های معامله در ارزش ناخالص محاسبه خواهد شد.

کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس در سال 1402

در حال حاضر، در سال 1402 هستیم و نرخ کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس بر اساس این سال اعلام شده است. در این سال، حداکثر نرخ کامردز خرید و فروش، 0.003712 از مبلغ برای خرید سهام و 0.0088 بابت فروش در نظر گرفته شده است.

کارمزدی که کارگزاری‌ها برای ارائه خدمات معاملاتی بورسی دریافت می‌کنند، برای خرید و فروش میزان ثابت 0.0304 درصد است. با این حال، برای فروش باید در نظر داشته باشید که میزان 0.5 درصد نیز به عنوان مالیات کسر خواهد شد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که برخی از کارگزاری‌ها برای جذب مشتری بیشتر، کارمزد کمتری را دریافت خواهند کرد.

 

کارمزد معاملات بورس

 

شاید برایتان این سوال ایجاد شود که نرخ کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس و فرابورس چقدر با هم تفاوت دارد؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که معاملات بورسی و فرابورسی اختلاف زیادی ندارند و کارمزد فرابورس به مقداری بسیار جزئی کمتر از بورس است.

سال 1399 بود که سازمان بورس اعلام کرد قرار است کارمزد معاملات بورسی کاهش پیدا کند و مسئولیت کسر کارمزد بر عهده شرکت سپرده‌گذاری مرکزی خواهد بود. طبق این قانون و مطابق با تغییرات 1402، در جدول زیر کارمزد معاملات بورس در زمینه سهام را بررسی کرده‌ایم.

نوع کارمزد خرید فروش
کارگزاران 0.00304 0.00304
بورس در معاملات خرد 0.000256 0.000256
بورس در معاملات عمده و بلوک 0.000256 0.000256
سپرده‌گذاری 0.000096 0.000144
مدیریت فناوری 0.00008 0.00012
حق نظارت سازمان 0.00024 0.00024
مالیات فروش 0.0 0.005
مجموعه کارمزد معاملات بورس 0.003712 0.0088

چند نکته مهم درباره کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس

به عنوان یک معامله‌گر در بازار بورس که فعالیت نسبتا حرفه‌ای در این بازار دارد، بهتر است درباره برخی از نکات مربوط به کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس بدانید. هرکدام از این نکات به نوبه خود مهم هستند و توصیه ما به شما یادگیری همه آن‌ها است.

 

 

کارمزد معاملات بورس

در ادامه لیستی از نکات مهم درباره کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس وجود دارد:

  • هزینه کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس در لحظه و بعد از انجام شدن معامله کسر خواهد شد
  • هزینه مربوط به کارمزد معاملات به صورت خودکار در حساب کارگزاری وارد می‌شود
  • در بازار بورس تنها از فروشنده کارمزد دریافت می‌شود و خریداری مبلغی پرداخت نخواهد کرد
  • برای فروش اوراق اجاره و مشارکت، تنها کارمزد فروش سهام کسر می‌شود و دیگر خبری از مالیات فروش نیست
  • کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رس هیچ ارتباطی با سود یا زیان شما ندارد و در هر صورت کسر خواهد شد

 

کارمز‌د معاملا‌ت بو‌رسی؛ از عوامل مهم در مدیریت سرمایه

برای اینکه به سوددهی مناسب در معاملات خود برسید، باید کارمزد معاملات بورس را در نظر بگیرید. از سوی دیگر برای بررسی دقیق و انجام معاملات به صورت کاملا حرفه‌ای، یک ژورنال معاملاتی می‌تواند نیازتان را برطرف کند. ما در پارس ژورنال بهترین ژورنال معاملاتی را با رقابتی‌ترین قیمت در اختیار شما قرار داده‌ایم. اگر در دریافت خدمات از مجموعه ما سوال یا مشکلی دارید، از طریق یکی از مسیرهای ارتباطی موجود با کارشناسان پارس ژورنال تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا کارمزد معاملات بورس با مالیات مفهوم یکسانی دارد؟

خیر. هرکدام دو مفهوم جداگانه با ماهیت متفاوت هستند.

آیا روشی برای کاهش کارمزد معاملات بورس وجود دارد؟

تنها روش، استفاده از خدمات کارگزاری‌هایی است که نرخ کارمزد پایین‌تری دریافت می‌کنند.

آیا مبلغ کارمزد معاملات بورس در 1403 تغییر خواهد کرد؟

هنوز خبر قطعی در این باره وجود ندارد. اما احتمال می‌رود که در سال جدید این نرخ به میزان کمی تغییر و افزایش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا