کریپتو

انواع معاملات در بازار کریپتو

شناخت انواع معاملات در بازار کریپتو؛ گام اول سودآوری مستمر

چرا انتخاب سبک معاملاتی در کریپتو اهمیت دارد؟ نقش استراتژی‌های معاملاتی در فرایند معامله‌گری و سودآوری چیست؟ از کدام روش می‌توان سود بیشتری را برای معاملات به دست آورد؟ مناسب‌ترین سبک معاملاتی بر اساس روانشناسی شخصیتی تریدرها را چگونه انتخاب کنیم؟ پاسخ دادن به این سوالات گام اول برای حضور موفق در بازار نوپای تجارت رمزارزها است. برای رسیدن به بهترین پاسخ، چاره‌ای جز شناخت انواع معاملات در بازار کریپتو وجود ندارد. با توجه به تنوع بالای معاملات و استراتژی‌های ترید، هر معامله‌گری در این بازار باید کاملا با روش‌های معاملاتی رایج آشنا باشد تا بتواند متناسب با میزان سرمایه و توجه به مدیریت ریسک و سرمایه خود بهترین روش را انتخاب کند.

word image 2136 1 - وبلاگ پارس ژورنال

انواع معاملات کریپتو بر اساس مدیریت ریسک و سرمایه

تریدرهای فعال در کریپتوکارنسی با دو نوع معامله اصلی روبه‌رو هستند. این معاملات متناسب با مدیریت ریسک و سرمایه انجام می‌شوند و تریدرها می‌توانند بر اساس تجربه و دانش معامله‌گری خود از آن‌ها استفاده کنند. در انتخاب نوع معاملات بر اساس مدیریت ریسک باید کاملا به میزان سرمایه، پتانسیل بازار، روانشناسی ترید، تحلیل‌های فنی، اخبار و … توجه داشته باشید.

بر همین اساس انواع معاملات در بازار کریپتو بر اساس مدیریت ریسک و سرمایه عبارت‌اند از:

 • معاملات اسپات (Spot Trading): رایج‌ترین نوع معاملات در کریپتو هستند که به‌عنوان معاملات لحظه‌ای شناخته می‌شوند. در این معاملات تریدرها با خرید یک دارایی، آن را در بازه کوتاهی به قیمت دلخواه به فروش می‌رسانند
 • معاملات فیوچرز (Futures Trading): این نوع معامله روشی برای کسب سود از نوسانات قیمت رمزارز، بدون داشتن مالکیت واقعی آن است. با این روش تریدرها می‌توانند بر روی قیمت آینده یک دارایی شرط‌بندی کنند. عدم نیاز به خریدوفروش یا نگهداری مستقیم دارایی، امکان کسب سود از راه حدس ارزش یک دارایی، امکان استفاده از اهرم یا لوریج (Levrage) و پتانسیل رشد بیشتر از مزایای این روش به‌شمار می‌آیند

نکته مهمی که تریدرها برای انتخاب انواع معاملات در بازار کریپتو باید به آن توجه کنند، ریسک بالای معاملات فیوچرز است. با توجه به اهرمی بودن این نوع از معاملات، درصورتی‌که تسلط کافی به فرایند مدیریت معامله نداشته باشید، امکان از دست رفتن کامل سرمایه وجود دارد. به همین معاملات فیوچرز معمولا به تریدرهای حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود.

word image 2136 2 - وبلاگ پارس ژورنال

انواع معاملات در بازار کریپتو بر اساس استراتژی‌های معاملاتی

نوع دیگری از دسته‌بندی‌های انواع معاملات در بازار کریپتو، بر اساس استراتژی‌های معاملاتی است. در واقع تریدرها متناسب با مدت‌زمان نگهداری یا خریدوفروش ارزها و تحلیل‌های مورد استفاده، از پنج استراتژی اصلی برای انجام معاملاتشان در بازار کریپتو استفاده می‌کنند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

معاملات روزانه (Day Trading)

رایج‌ترین نوع معامله برای تریدرهای مبتدی و حرفه‌ای، معاملات روزانه هستند. در این نوع معامله خریدوفروش یک دارایی در بازه‌های زمانی بسیار کم انجام می‌شود و پس از پایان روز میزان سود و زیان تریدرها مشخص است. نقدینگی بالا، نوسان زیاد، نرخ تراکنش پایین، امکان معاملات مارجین یا لوریج و در دسترس بودن اطلاعات از مهم‌ترین مزایای ترید روزانه به‌شمار می‌آیند.

در زمان استفاده از ترید روزانه باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • ضرورت به‌کارگیری انواع استراتژی‌های تحلیل برای شناسایی روند روزانه بازار
 • لزوم کسب مهارت کافی در بازار کریپتو
 • تعیین استراتژی معاملاتی سودآورتر برای شخص تریدر
 • ضرورت نظم و انضباط
 • برخورداری از سرمایه کافی

استراتژی هولد

بسیاری از تریدرهای بازار کریپتو، به جای ترید روزانه از مزایای ذخیره و نگهداری رمزارزها برای سودآوری بهره‌مند می‌شوند. این روش نوعی استراتژی بلندمدت است که برای کسب سود از دارایی‌های به کار می‌رود که آینده مناسبی دارند. معمولا استفاده از این روش به تریدرهایی پیشنهاد می‌شود که از صبر بالا و تحمل ریسک مناسبی برخوردار هستند.

مهم‌ترین مزایای هولدینگ در بازار کریپتو عبارت‌اند از:

 • پتانسیل برای بازده بالا
 • مقاومت در برابر تورم
 • دسترسی به فناوری پیشرفته (Cutting-Edge Technology)

کسب سود سریع با اسکالپینگ (Scalping)

معاملات اسکالپ امکان کسب سود بالا در روندهای بسیار کوچک قیمت را در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه به وجود می‌آورد. در میان انواع استراتژی‌های معاملات در بازار کریپتو، معاملات اسکالپ به تخصص بسیار بالایی نیاز دارد؛ زیرا تمرکز بر روی دارایی‌های با نوسان و حجم معاملات بالا است. تریدرهای حرفه‌ای برای کسب سود بالا از این روش، معاملات خود را در تایم فریم‌های 5 تا 30 دقیقه‌ای انجام می‌دهند. با توجه به سودآوری مناسب اسکالپ، حتی امکان معامله در تایم فریم یک دقیقه‌ای با این روش نیز وجود دارد.

word image 2136 3 - وبلاگ پارس ژورنال

مهم‌ترین مزایای اسکالپ تریدینگ عبارت‌اند از:

 • سودآوری بسیار بالا برای تریدرهای حرفه‌ای
 • انباشته شدن سودهای کوچک در طول زمان
 • ریسک کمتر برای تریدرهای مبتدی

معاملات نوسانی (Swing Trading)

سوئینگ تریدینگ یا معاملات نوسانی یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های انواع معاملات در بازار کریپتو هستند که با هدف کسب سود از نوسانات در چند هفته یا چند ماه انجام می‌شوند. به عبارت بهتر، تریدرها با این روش، معامله‌گران پیش از باز کردن پوزیشن معاملاتی، امکان رشد دارایی را در بازه چند ماهه بررسی می‌کنند و تا رسیدن به کسب سود در قیمت مناسب منتظر می‌مانند. افزایش تعداد معاملات کوتاه‌مدت، امکان استفاده از استراتژی‌های متنوع و عدم نیاز زیاد به نظارت روزانه، از مهم‌ترین مزایای این نوع از معاملات هستند.

در معاملات نوسانی باید از استراتژی‌های مختلفی استفاده کرد که رایج‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • استراتژی شکست قیمت (Breakout Swing Strategy)
 • استراتژی ترید در جهت روند (Trend-Catching Strategy)
 • فیدینگ تریدینگ (Fading Trading Strategy)

معاملات بر اساس موقعیت (Position Trading)

کاربرد اصلی معاملات موقعیت برای کسب سود در بلندمدت است. با توجه به نوسانات زیاد بازار کریپتو، استفاده از این استراتژی به معامله‌گران کمک می‌کند تا معاملات چند هفته‌ای و چند ماهه خود را بدون توجه به نوسانات انجام دهند.

بین انواع استراتژی‌های معاملات در بازار کریپتو، نیاز به استفاده از تحلیل فاندامنتال (بنیادی) در معاملات موقعیت بیشتر است؛ چرا که روند معاملات را باید کاملا بررسی کرد. به‌طورکلی پوزیشن تریدینگ را می‌تواند استراتژی کامل شده معاملات روزانه در نظر گرفت؛ اما بازه زمانی آن نسبت به ترید روزانه بیشتر است.

word image 2136 4 - وبلاگ پارس ژورنال

پارس ژورنال؛ پشتیبان تریدرها برای سودآوری بیشتر در کریپتوکارنسی

اگر به دنبال انتخاب بهترین استراتژی معاملات خود در بازار کریپتو هستید، استفاده از امکانات سایت پارس ژورنال بهترین گزینه است. سایت ما به‌عنوان یکی از معتبرترین پلتفرم‌های آنلاین ژورنال نویسی، از ابزارهای مختلفی برای تحلیل و آنالیز معاملات شما استفاده می‌کند. شما می‌توانید برای ثبت داده‌های ترید خود و شناخت نقاط و ضعف معاملات در بازار کریپتو و بررسی عملکرد خود در انواع استراتژی از امکانات سایت ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا