کریپتو

شیلینگ در کریپتو

شیلینگ در کریپتو؛ وعده‌ای شیرین اما پوچ

شیلینگ یکی از اصطلاحات در بازار کریپتو است. این اصطلاح بیانگر تبلیغاتی است که به شکلی اغراق‌آمیز و به منظور کسب سود از یک پروژه ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. در شیلینگ، تلاش می‌شود با انواع تبلیغات، یک ارز دیجیتال بسیار ویژه جلوه داده شود. معمولا این تبلیغات با عبارت‌هایی همچون «آینده‌دارترین ارز دیجیتال» همراه هستند. این افراد به دیگران توصیه می‌کنند که پیش از افزایش قیمت برای خرید آن ارز اقدام کنند تا در سود احتمالی شریک باشند. در این مطلب قصد داریم به بررسی شیلینگ در کریپتو بپردازیم.

 

Shilling in crypto 1 - وبلاگ پارس ژورنال

 

منظور از شیلینگ چیست؟

آیا تا به حال با افرادی که قصد فروش یک کالا را دارند برخورد کرده‌اید؟ برخی از آنها به طوری از کالا تعریف می‌کنند که طرف مقابل تصور می‌کند آنها نیز مشتری این کالا بوده و از آن راضی هستند. اما این فروشندگان تنها به دلیل این که ارتباط نزدیکی با تولیدکننده کالا دارند و به خاطر نفع شخصی خود، دست به چنین تبلیغاتی می‌زنند. همین مساله در دنیای کریپتو نیز پیش می‌آید. گاهی عده‌ای با انجام این کار به دنبال پامپ قیمتی یک ارز دیجیتال مشخص هستند.

چنین اقداماتی در حوزه کریپتو شیلینگ (Shilling) نام دارند و از دید بسیاری از صاحب‌نظران می‌توان از آن به عنوان نوعی کلاهبرداری یاد کرد. در واقع هدفی که شیلینگ آن را دنبال می‌کند، چیزی جز ایجاد هیاهوی ساختگی پیرامون یک پروژه کریپتو نیست و بسیاری از افراد با پذیرفتن حرف‌های شیلرها، با ضررهای هنگفتی روبرو می‌شوند.

در یک تعریف ساده می‌توان گفت شیلینگ فرآیندی است که برای کسب سود مالی انجام می‌شود و از تبلیغات مخفی نیز تا حد بسیار زیادی کمک گرفته می‌شود. به افرادی که در چهارچوب شیلینگ فعالیت و تبلیغ می‌کنند، شیلر می‌گویند. این افراد ادعا می‌کنند که در ازای تبلیغ، هیچ پولی دریافت نمی‌کنند؛ در حالی که این گفته دروغ است.

 

Shilling in crypto

یک نمونه از شیلینگ در کریپتو

اولین نمونه از شیلینگ در حوزه کریپتو به فردی به نام جان دیوید مک‌کافی مربوط می‌شود. این فرد در سال ۲۰۲۰ به جرم تبلیغات شیلینگ در زمان عرضه اولیه یک کریپتو دستگیر شد. تحقیقات نشان داد که وی از طریق فرایند شیلینگ نزدیک به ۲۳ میلیون دلار سود کسب کرده است. گفته می‌شود که آقای مک‌کافی در شیلینگ هشت عرضه اولیه نقش داشته است. او در این رابطه توییت‌هایی می‌زده که البته بابت این تبلیغات پول نیز می‌گرفته است. از این داستان می‌توان موارد زیر را استنباط کرد:

  • بیشتر کاربران در مورد تخصص آقای مک‌کافی هیچ اطلاعاتی نداشتند. همین مساله باعث شد تبلیغات او را بدون چون و چرا بپذیرند
  • مک‌کافی از رسانه‌های اجتماعی مثل توییتر استفاده کرد تا مطمئن شود تبلیغات سودجویانه او به طیف گسترده‌ای از مخاطبان می‌رسند
  • مک‌کافی سرمایه‌گذاران را متقاعد کرده بود که ارزهای دیجیتال بی‌ارزش را از به صورت عرضه اولیه بخرند و در زمانی دیگر بفروشند

 

شیوه‌های شیلینگ در بازار کریپتو

افرادی که تحت عنوان تریدر در بازار کریپتو فعالیت دارند، افراد ساده‌لوحی نیستند که بتوان به سادگی بتوان آنها را فریب داد. دقیقا به همین دلیل است که شیلینگ در بازار کریپتو به شکل غیرواضح انجام می‌شود. این مساله تشخیص آن را به کار مشکلی تبدیل می‌کند و نیازمند توجه به عوامل متعددی است. به همین خاطر باید در بازار کریپتو آگاهی کافی از انواع روش‌های شیلینگ داشته باشید. در ادامه به شرح مهم‌ترین روش‌های شیلینگ در کریپتو می‌پردازیم.

 

Shilling in crypto

وعده افزایش قیمت‌های کاذب

وعده افزایش قیمت‌های کاذب با همراهی یک یا چند نهنگ انجام می‌شود. در طی این فرایند، فرد یا افرادی، حجم بالایی از یک دارایی خریداری می‌کنند. در ادامه و به دلیل بر هم خوردن میزان تقاضا در بازار، قیمت این ارز دیجیتال که دارای ارزش بازار پایینی است، افزایش پیدا می‌کند. پامپ قیمت اولین چیزی است که توجه دیگر تریدرها را به خود جلب می‌کند. در این حین، به دلیل ارتباطاتی که میان گروه اولیه خریدار با تیم توسعه‌دهنده وجود دارد، این افراد در سطح گسترده دست به انتشار اخبار ساختگی پیرامون فعالیت‌های توسعه آتی این پروژه می‌زنند تا تریدرها تصور کنند این پامپ قیمتی به دلیل انتشار این اخبار مثبت بوده است.

تبلیغات گسترده اینفلوئنسرها در زمینه شیلینگ در کریپتو

در بازاریابی اینفلوئنسرها، تیم پروژه مبالغی را به افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی پرداخت می‌کنند. این افراد نیز تبلیغاتی غیرواقعی پیرامون پروژه مورد نظر راه می‌اندازند. در تمامی این تبلیغات وعده‌های ساختگی افزایش قیمت توکن پروژه در آینده به چشم می‌خورد. بدین ترتیب افراد ناآگاه که رویای شیرین کسب سودهای نجومی را در سر می‌پرورانند، فریب می‌خورند و نسبت به خرید این رمزارز اقدام می‌کنند.

شیلینگ از سوی کاربران دارای ظاهر عادی

گاهی اتفاق می‌افتد که در صفحات اجتماعی، کاربران با تعداد زیادی از نظرات مثبت روبرو می‌شوند که اتفاقا از سوی افراد عادی نوشته شده‌اند. اما واقعیت این است که این کاربران صرفا یک ظاهر معمولی دارند، اما در باطن به وسیله شیلرها هدایت می‌شوند. این کاربران از هر فرصتی در صفحات پربیننده برای انتشار نظرات ساختگی خود استفاده می‌کنند. بدین ترتیب افراد ناآگاهی که اطلاعات چندانی نسبت به این پروژه ندارند، کنجکاو و در نهایت قانع می‌شوند روی آن سرمایه‌گذاری کنند.

 

Shilling in crypto

 

داده شدن وعده‌های دروغین از سوی اعضای تیم پروژه کریپتو

برخی اوقات خود اعضای تیم پروژه شروع به فعالیت می‌کنند و با ارائه وعده‌های جذاب اما غیرواقعی، تلاش می‌کنند توجه تریدرها را به سمت پروژه خود جلب کنند. متاسفانه گاهی کلاهبرداری و اسکم بودن یک پروژه رمزارزی تا مدت‌ها نیز مشخص نمی‌شود.

روش‌های جلوگیری از گرفتاری در دام شیلینگ در کریپتو

پیش از این که در دام شیلرها گرفتار شوید کنید یا کسی بخواهد شما را برای سرمایه‌گذاری متقاعد کند، برخی از مواردی را در نظر داشته باشید. با توجه به اینکه قرار است وقت و سرمایه شما در طی سرمایه‌گذاری مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، لازم است برای این کار تحقیقات کافی را انجام دهید. توجه به موارد زیر می‌توانند از گرفتار شدن در دام شیلینگ جلوگیری کنند:

  • از انجام اقدامات کورکورانه پرهیز کنید و به صورت جامع دست به تحقیق بزنید
  • اعتبار فردی را که در حال تبلیغ یک کریپتو است، به طور دقیق بررسی کنید و ببینید که آیا چنین فردی در فعالیت‌های خودش چه تجربه‌ای داشته است
  • توجه داشته باشید که سلبریتی بودن نشان‌دهنده داشتن دانش تخصصی در حوزه کریپتو نیست. پس نباید گول شهرت افراد را بخورید

 

Shilling in crypto

شیلینگ در کریپتو همیشه در کمین شما است

سرمایه‌گذاران حوزه کریپتوکارنسی باید همواره مراقب امنیت خود باشند. با توجه به این که آشنایی با یک رمزارز از طریق تبلیغات مربوط به آن شروع می‌شود، همیشه احتمال گیر افتادن در دام شیلینگ وجود دارد. بدین ترتیب، افزایش دانش تخصصی در حوزه کریپتو می‌تواند به عنوان ابزاری کاربردی برای مقابله با شیلینگ مورد استفاده قرار بگیرد.

پارس ژورنال مرجع تخصصی و آنلاین برای ثبت معاملات بازارهای مالی است. ما در پارس ژورنال علاوه بر فراهم کردن بستری برای پیگیری معاملات، با انتشار اخبار به موقع به شما کمک می‌کنیم تا در دام شیلینگ در کریپتو نیفتید.

 

سوالات متداول

منظور از شیلینگ در کریپتو چیست؟

منظور از شیلینگ در کریپتو، تبلیغات اغراق‌آمیز و بی‌اساس درباره آینده یک رمزارز است.

شیلینگ با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

از میان رایج‌ترین روش‌های شیلینگ در حوزه کریپتو می‌توان به این موارد اشاره کرد: وعده افزایش قیمت‌های کاذب، تبلیغات گسترده اینفلوئنسرها، تبلیغات سوی کاربران به ظاهر عادی و وعده‌های دروغین از سوی اعضای تیم پروژه کریپتو.

برای جلوگیری از گرفتار شدن در دام شیلینگ باید چه کارهایی انجام داد؟

روش‌های جلوگیری از گرفتار شدن در دام شیلینگ عبارتند از: عدم پیروی اقدامات، انجام تحقیقات، بررسی اعتبار فردی که در حال تبلیغ یک رمزارز است و نیز توجه به این واقعیت که سلبریتی بودن نشان‌دهنده داشتن دانش تخصصی در حوزه کریپتو نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا