بورسفارکسکریپتو

دفتر ژورنال معاملاتی

ثبت جزئیات ترید و احساسات زمان معامله در دفتر معامله‌گری

دفتر ترید، یک بایگانی از اطلاعات تمامی معامله‌های شما ایجاد می‌کند؛ اما فقط محدود به ارقام و آمار نیست، بلکه می‌تواند شامل توضحیات مفصل درباره احساسات زمان ترید و نیز دلایل استفاده از استراتژی‌ها و موارد دیگر باشد. اگرچه ثبت اطلاعات در این ابزار کمی زمان‌بر است اما با استفاده از آن می‌توانید بر عملکردهای معاملاتی خود نظارت کنید و آن‌ها را بهبود ببخشید. بنابراین در این مطلب با دفتر ژورنال معاملاتی و مزایای استفاده از آن آشنا می‌شویم.

 

دفتر ژورنال معاملاتی

 

چرا به استفاده از دفتر ژورنال معاملاتی نیاز داریم؟

دفتر ترید، ابزاری است که به شما نشان می‌دهد، چه چیزی برای شما مفید است و به‌طور معمول اشتباهات شما در زمان ترید چه اشتباهاتی هستند. بنابراین با استفاده از این ابزارهای مدیریت معامله‌گری می‌توانید تصمیماتی آگاهانه برای بهبود عملکردهای ترید خود بگیرید. در ادامه با برخی از مزایای متنوع دفتر ترید آشنا می‌شویم.

سبک معاملاتی خود را بشناسید

استفاده از دفتر ترید، راهکاری عالی برای پیگیری عملکردهای شما در زمان ترید در طول زمان است. بنابراین با بررسی دوباره می‌توانید بررسی کنید که آیا تصمیمات شما برای مواردی مانند انتخاب بازار، انتخاب دارایی، انتخاب استراتژی، انتخاب زمان ورود به معامله و انتخاب زمان خروج از معامله درست بوده‌اند یا خیر. در مجموع با استفاده از این ابزار، شما با شخصیت و سبک معامله‌گری خود نیز آشنا می‌شوید.

شناسایی نقاط ضعف و قوت

برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای، باید عملکردی عالی در محیط پراسترس و رقابتی بازارهای مالی داشته باشید. برای این کار، شناسایی نقاط ضعف و قوت از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید استراتژی‌های بهتر را بشناسید، مهارت‌های خود را ارتقا دهید و به‌طور همزمان روی نقاط ضعف خود کار کنید تا در ترید موفق ظاهر شوید.

 

دفتر ژورنال معاملاتی

 

با استفاده از یک دفتر معامله‌گری به‌خوبی می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. برای مثال می‌توانید 10 معامله موفق خود را در این دفتر بررسی کنید. کدام دارایی یا ابزار معامله‌گری را انتخاب کرده‌اید؟ آیا اقدامات شما بر اساس استراتژی خاصی بوده است؟ آیا از الگوهای نموداری استفاده کرده‌اید؟ آیا از نتایج تحلیل بنیادی استفاده کرده‌اید یا تحلیل تکنیکال؟ با همین پرسش‌ها نقاط قوت خود را در این گروه از معاملات، شناسایی خواهید کرد. همچنین با جدا کردن و بررسی 10 معامله ناموفق خود نیز می‌توانید به نقاط ضعف خود پی ببرید.

انتخاب اهداف برای پیشرفت

دفتر ترید همچنین به شما در انتخاب اهداف برای ترید کمک می‌کند. به‌طور کلی اهداف معامله‌گری باید دست‌یافتنی، واقع‌بینانه و بر اساس میزان تحمل ریسک باشند. برای مثال یک معامله‌گر روزانه می‌تواند هدف کسب 2 تا 5 درصد سود در هر روز را برای خود انتخاب کند. هدف دیگر می‌تواند دستیابی به تعداد مشخصی از معاملات موفق در روز یا هفته یا ماه باشد. با استفاده از دفتر ترید می‌توانید روند دستیابی به این اهداف را بررسی کنید. همچنین در صورتی که توانسته‌اید به این اهداف دست پیدا کنید، نوبت به ارتقا اهداف می‌رسد.

کنترل احساسات زمان ترید با دفتر ژورنال معاملاتی

یک معامله‌گر احساساتی یک معامله‌گر ناموفق است. البته همه معامله‌گر در زمان ترید تحت تاثیر احساسات مختلفی مانند ترس و طمع، امید و ناامیدی و … قرار می‌گیرند. نمود همین احساسات را در بازار نیز می‌بینیم؛ اما معامله‌گر موفق کسی است که بتواند احساسات خود را مدیریت کند. درست به‌همین دلیل است که یکی از مهم‌ترین داده‌های ثبت شده در دفتر معامله‌گری، احساسات زمان ترید است. با مطالعه این احساسات متوجه می‌شوید که آیا در مدیریت احساسات زمان ترید موفق بوده‌اید یا خیر.

 

دفتر ژورنال معاملاتی

 

از دفتر ژورنال معاملاتی در چه بازارهایی می‌توان استفاده کرد؟

اگر در بازار بورس ایران فعالیت می‌کنید، داشتن یک دفترچه ترید باعث می‌شود بتوانید با پیشگیری از اشتباهات خود، معاملاتی سودآور داشته باشید. اگر یک معامله‌گر فارکس هستید، با بررسی دفترچه ترید می‌توانید بهترین ساعت را برای ترید در شبانه‌روز و نیز بهترین روز را برای ترید در هفته انتخاب کنید. همچنین اگر یک معامله‌گر بازار ارز دیجیتال هستید با مدیریت ریسک بهتر می‌توانید از بروز ضررهای جبران‌ناپذیر در معامله پیشگیری کنید. بنابراین دفترچه‌های ترید قابل استفاده در همه بازارهای مالی دنیا هستند. البته در زمان انتخاب دفتر ترید باید توجه داشته باشید که آیا این ابزارها از بازارهای مورد نظر پشتیبانی می‌کنند یا خیر.

دفتر ژورنال معاملاتی چه انواعی دارد؟

ابزارهای دفتر ترید در قالب‌های مختلفی در دسترس هستند که هر کدام کاربردها و امکانات مختلفی دارند. دفترچه ترید کاغذی، قدیمی‌ترین نوع این ابزار است. از ابزارهای صفحات گسترده در پلتفرم‌های گوگل شیت، اکسل، زوهو شیت، Botsheets، SheetAI و نیز می‌توان برای ایجاد دفتر ترید استفاده کرد. البته مدل‌های پیشرفته‌تر این ابزارها، نرم‌افزارهای دفترچه ترید مانند FX Journal، TraderSync، UltraTrader و پلتفرم‌های جامع تحت وب مانند پارس ژورنال هستند.

 

دفتر ژورنال معاملاتی

خودمان دفتر ترید را ایجاد کنیم یا از ابزارهای آماده استفاده کنیم؟

دفترچه ترید کاغذی و دفترهای ترید صفحات گسترده در گوگل شیت و اکسل را خودتان نیز می‌توانید ایجاد و پیکربندی کنید. البته بهتر است بگوییم، ثبت اطلاعات در این ابزارها به‌اندازه کافی زمان‌بر هست، بنابراین ایجاد این ابزارها را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. در مقابل ابزارهای آماده بسیاری برای استفاده وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به نرم‌افزارهای دفتر ترید، دفترچه‌های ترید تحت وب و نیز نمونه‌های اکسل و گوگل شیت آماده اشاره کرد.

 

پارس ژورنال؛ پلتفرم دفتر ژورنال معاملاتی برای همه بازارهای مالی

همان‌طور که در این مطلب برای شما توضیح دادیم یکی از نکات مهم در زمان انتخاب قالب یا ابزار دفترچه ترید این است که ببینیم آیا ابزار مورد نظر از بازار مورد نظر ما پشتیبانی می‌کند یا خیر. با افتخار می‌گوییم، پارس ژورنال یکی از معدود پلتفرم‌های دفتر ترید است که تمامی بازارهای مالی داخلی و جهانی را پوشش می‌دهد. بنابراین تریدرهایی که در چندین بازار فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. پلتفرم پارس ژورنال همچنین انعطاف‌پذیری بالایی دارد و ما امکانات متعددی را برای تنظیمات گوناگون در آن طراحی کرده‌ایم. برای بهره‌مندی از امکانات متعدد پلتفرم ما می‌توانید همین الان در سایت ما ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا