فارکسبورسکریپتو

نمونه ژورنال ترید

مستندسازی تصمیمات معاملاتی در دفترچه ترید

ژورنال معاملاتی یک بایگانی از تمامی جزئیات معاملات انجام شده یک معامله‌گر در بازارهای مالی است. بنابراین با استفاده از این ابزار می‌توانید اطلاعات هر معامله را از اعداد و ارقام تا دلایل انجام معامله و احساسات زمان معامله در آن ثبت کنید. کاربرد این ابزار نیز در این است که به معامله‌گران کمک می‌کند عملکردهای خود را بعد از مدتی بررسی کنند و مهارت‌های خود را برای ترید ارتقا دهند. بنابراین در این مطلب با یک نمونه ژورنال ترید و هرآنچه باید در آن ثبت شود، آشنا می‌شویم.

 

نمونه ژورنال ترید | نمونه دفترچه معاملاتی شامل چه بخش‌هایی است؟

 

نمونه ژورنال ترید را از کدام قالب انتخاب کنیم؟

نمونه دفترچه معامله‌گری هم می‌تواند از نوع آماده باشد و هم می‌توانید خودتان آن را ایجاد کنید. برای مثال شما می‌توانید با انواع نرم‌افزارها و پلتفرم‌های تحت وب صفحه گسترده، یک نمونه از این ابزارها را ایجاد کنید. البته ساختن این نمونه‌ها هم به دانش کار با صفحات گسترده نیاز دارد و هم کاری زمان‌بر است.

در سطح برخی از سایت‌ها نیز نمونه آماده صفحات گسترده از این ابزارها را در دو حالت پولی و رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند. با این حال تمامی این نمونه‌ها محدودیت‌های زیادی دارند. از جمله این‌که از امکانات تنظیمات متعدد مانند نرم‌افزارهای اختصاصی دفترچه معاملاتی برخوردار نیستند. بنابراین بهترین پیشنهاد این است که یک نرم‌افزار یا پلتفرم جامع را انتخاب کنید که دارای پلن رایگان و یا نسخه دمو برای آزمایش باشد و سپس در صورت انتخاب پلتفرم، پلن‌های پولی با امکانات کامل را خریداری کنید.

نمونه ژورنال ترید باید شامل چه بخش‌ها و اطلاعاتی باشد؟

قبل از ساختن نمونه دفترچه معاملاتی باید توجه داشته باشید که موفقیت در استفاده از این ابزار نیازمند این است که یک روتین معاملاتی عالی ایجاد کنید. این یعنی فعالیت‌های شما در زمینه معامله‌گری باید دارای برنامه، استراتژی و زمان‌بندی باشد. این نظم در دفترچه معاملاتی شما نیز نمود پیدا می‌کند و بهتر می‌توانید از آن استفاده کنید. در ادامه برخی از نکات مهم برای ساخت نمونه موفق و جامع ژورنال ترید را با هم مرور می‌کنیم.

تجزیه و تحلیل کامل بازار را انجام دهید

تفاوتی ندارد که شما یک تازه‌وارد در بازارهای مالی باشید و یا یک معامله‌گر حرفه‌ای در هر صورت، تجزیه و تحلیل بازار، بخش مهمی از فعالیت‌های شما است. این کار شامل شناخت کلی بازار، شناخت دارایی‌ها یا ابزارهای مالی آن، شناخت نیروهای عرضه و تقاضا در بازار، توجه به روندها و بررسی تاریخچه قیمت دارایی‌ها و موارد دیگر است. بنابراین وقتی تصمیم به معامله می‌گیرید، می‌توانید بر اساس همین آگاهی‌ها، دلیل ورود به معامله را نیز در یک نمونه از دفترچه معامله‌گری یادداشت کنید.

 

نمونه ژورنال ترید | نمونه دفترچه معاملاتی شامل چه بخش‌هایی است؟

 

تاریخ و ساعت معامله را یادداشت کنید

نمونه دفترچه معامله‌گری بدون ثبت تاریخ و ساعت معاملات کاربرد چندانی برای شما ندارد. زیرا تنها با ثبت زمان است که می‌توانید پیشرفت خود را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی کنید. از طرف دیگر، تاریخ و ساعت، دو فاکتور برای گروه‌بندی اسناد معاملاتی هستند و با این روش می‌توانید بر اساس گروه‌بندی این اسناد و بررسی نتایج معاملات، بهترین تاریخ و ساعت معاملات خود را نیز شناسایی کنید.

اندازه موقعیت را ثبت کنید

اندازه موقعیت بر اساس لات به‌معنای تصمیم‌گیری در مورد تعداد سهام یا دارایی است که می‌خواهید معامله کنید. ثبت این فاکتور بسیار ضرورت دارد زیرا با افزایش اندازه موقعیت، سرمایه بیشتری در خطر قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که معاملات خود را وقتی هنوز مبتدی هستید با مقدار کمتری از سرمایه شروع کنید. بهترین روش ایجاد معاملاتی با حجم کمتر و یادداشت کردن پیشرفت در نمونه دفترچه ترید و افزایش اندازه موقعیت در صورت موفقیت است.

نمونه ژورنال ترید | نمونه دفترچه معاملاتی شامل چه بخش‌هایی است؟

 

جهت معامله را در نمونه ژورنال ترید یادداشت کنید

جهت معامله از انواع شورت و لانگ، از دیگر موارد قابل ثبت در نمونه دفترچه معاملاتی است. با دسته‌بندی معاملات به این دو جهت، می‌توانید مهارت خود را در هر یک از این نوع از معاملات ارزیابی کنید. همچنین بهترین استراتژی را برای هر کدام شناسایی کنید.

سفارشات توقف ضرر و برداشت سود

تریدرهای روزانه می‌دانند اگر بخواهند هر بار برای خروج از معامله، در حین معامله تصمیم‌گیری کنند، این امکان وجود دارد که درگیر احساسات زمان معامله شوند و معمولا این احساسات، بزرگ‌ترین دشمنان معامله‌گران هستند. به‌همین روش بهتر است از تنظیمات حد ضرر و سود استفاده کنید و آن‌ها را نیز در نمونه ژورنال ترید خود ثبت کنید. یادداشت کردن این دو دستور، همچنین به شما در بررسی مدیریت ریسک کمک می‌کند.

فاکتورهای دیگری که باید در نمونه ژورنال ترید ثبت شوند

تقریبا هر اطلاعات مرتبطی را می‌توانید در نمونه دفترچه معامله‌گری خود ثبت کنید. البته باید توجه داشته باشید که امکان ثبت اطلاعات بیشتر در تمامی قالب‌ها وجود ندارد. بنابراین بهتر است یک نمونه با بیشترین امکانات برای تنظیم و همچنین دارای صفحاتی برای یادداشت کردن اطلاعات تشریحی را انتخاب کنید.

 

نمونه ژورنال ترید | نمونه دفترچه معاملاتی شامل چه بخش‌هایی است؟

 

برخی از نکات دیگری که می‌توانید در یک نمونه از دفترچه معامله‌گری ثبت کنید، عبارتند از:

  • قیمت‌های ورودی و خروجی
  • تمامی دلایل ورود به معامله
  • اهداف انتخاب بازار
  • میزان ضرر احتمالی
  • نسبت ریسک به ریوارد
  • تمامی احساسات زمان معامله
  • نکات مرتبط با نمودارهای تحلیل تکنیکال
  • عکس‌هایی از نمودارها
  • سود یا ضرر قطعی هر معامله
  • نکات مرتبط با استراتژی معامله

 

پارس ژورنال؛ نمونه برتر ژورنال ترید ایرانی

دفترچه ترید یک بایگانی از تمامی سوابق معامله‌گری است که شخصیت معاملاتی شما را نشان می‌دهد. این ابزار همچنین به شما کمک می‌کند تا بر اساس عملکردهای خود در معاملات قبلی برای معاملات بعدی، تصمیمات بهتری بگیرید. این امکان با شناسایی نقاط ضعف و رفع آن‌ها، ارزیابی عملکردها، بررسی صحت تحلیل‌ها، مدیریت بهینه ریسک و موارد دیگر ایجاد می‌شود.

پارس ژورنال، یک نمونه برتر ژورنال ترید است که به شما با استفاده از آن می‌توانید هر نوع اطلاعات معاملاتی را ثبت و بایگانی کنید و با بررسی آن‌ها ریسک‌های معاملات بعدی را کاهش دهید. پارس ژورنال همچنین پلتفرمی برای ایجاد ارتباط بین معامله‌گران باتجربه و معامله‌گران مبتدی است. بنابراین با استفاده از این پلتفرم می‌توانید از راهنمایی معامله‌گران حرفه‌ای بازارهای مالی مختلف نیز بهره‌مند شوید. برای استفاده از این خدمات و امکانات، کافی است در سایت ما ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا