فارکس
داغ

نمونه ژورنال معاملاتی فارکس

موفقیت در معاملات با استفاده از بهترین نمونه ژورنال معاملاتی فارکس

در سال‌های اخیر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بسیاری تصمیم به ورود به بازار تبادل ارزهای خارجی گرفته‌اند. دلیل این موضوع هم وجود فرصت‌های سودآوری متنوع در این بازار است. از سوی دیگر نوسانات در این بازار به‌اندازه بازار ارز دیجیتال نیست و همین موضوع، ریسک معاملات را تا حدودی کاهش می‌دهد. با این حال، موفقیت در این بازار تنها در یادگیری کار با ابزارها و نمودارها خلاصه نمی‌شود. بلکه شما باید بتوانید سوابق ترید خود را بررسی کنید تا با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شوید. بهترین ابزار برای این کار، دفترچه معامله‌گری است. به‌همین دلیل در این مطلب با یک نمونه ژورنال معاملاتی فارکس و ویژگی‌های آن آشنا می‌شویم.

 

نمونه ژورنال معاملاتی فارکس

 

ژورنال معاملاتی فارکس چیست؟

دفترچه معامله‌گری بازار تبادل ارزهای خارجی، ابزاری برای ثبت و بایگانی تمامی عملکردهای شما در این بازار است. این یعنی هر بار که شما معامله‌ای را در این بازار انجام می‌دهید، به این دفترچه رجوع می‌کنید و اطلاعاتی مانند زمان معامله، نقاط خروج و ورود به معامله، مدت زمان معامله، دلایل ورود و خروج و … را در این ابزار ثبت می‌کنید. اما چرا از یک نمونه این دفترچه ترید استفاده می‌کنیم؟

برخی از دلایل استفاده از یک نمونه دفترچه معامله‌گری را با هم مرور می‌کنیم:

 • استفاده از دفترچه معامله‌گری باعث درس گرفتن از تجربیات قبلی می‌شود
 • استفاده از دفترچه ترید به فرآیند یادگیری کمک می‌کند
 • با استفاده از سند معامله‌گری خود می‌توانید بهترین استراتژی‌ها را انتخاب کنید
 • سند ترید ابزاری برای پیگیری پیشرفت است
 • با دفترچه معامله‌گری می‌توانید از خطاهای تکرارپذیر پیشگیری کنید

کدام نمونه از ژورنال معاملاتی فارکس را انتخاب کنیم؟

دفترچه‌های معامله‌گری دارای قالب‌های مختلفی هستند و می‌توان آن‌ها را به‌شیوه‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد. برای مثال برخی آن‌ها دیجیتالی و برخی کاغذی و فیزیکی هستند. برخی از آن‌ها آفلاین و برخی دیگر آنلاین هستند. اما یکی از بهترین تقسیم‌بندی‌ها این است که آن‌ها را به این موارد تقسیم‌بندی کنیم:

 • دفترچه معامله‌گری کاغذی
 • دفترچه ترید صفحات گسترده اکسل و گوگل شیت
 • دفترچه ترید نرم‌افزاری
 • دفترچه معامله‌گری از نوع پلتفرم تحت وب

 

نمونه ژورنال معاملاتی فارکس

 

بهترین نمونه ژورنال معاملاتی فارکس کدام نمونه است؟

در حال حاضر نمونه‌های مختلفی از انواع ابزارهای دفترچه معامله‌گری در فضای وب در دسترسی هستند. برخی از آن‌ها رایگان و بسیاری نیز غیر رایگان هستند. پیشنهاد می‌کنیم قبل از تصمیم‌گیری برای خرید نمونه‌های پولی، یک نمونه از ابزارهای رایگان را بررسی کنید. برای مثال در برخی از سایت‌ها نمونه ساده فرمت اکسل این ابزارها به‌طور رایگان برای دانلود قرار داده شده‌اند. اما بهترین نمونه دفترچه معاملاتی، کدام نمونه است و چه ویژگی‎‌‌هایی دارد؟

ویژگی‌های بهترین نمونه دفترچه معامله‌گری در بازار تبادل ارزهای خارجی عبارتند از:

 • کار با بهترین نمونه دفترچه معامله‌گری آسان است
 • بهترین نمونه دفترچه معامله‌گری، از امکانات مختلفی برای تنظیم برخوردار است
 • بهترین مدل دفترچه معامله‌گری از دارایی‌های مختلف و حتی بازارهای مختلف پشتیبانی می‌کند
 • دسترسی به دفترچه معامله‌گری در پلتفرم‌ها و دستگاه‌های مختلف امکان‌پذیر است
 • بهترین نمونه دفترچه معامله‌گری از قابلیت شخصی‌سازی بالایی برخوردار است

در نمونه ژورنال معاملاتی فارکس چه مطالبی ثبت می‌شوند؟

یک دفترچه ترید بازار تبادل ارزهای خارجی، ابزاری برای ثبت جزئیات مختلفی از معاملات است. تنوع فاکتورهای ثبت شده در این ابزارها با هم متفاوت است اما قابلیت تنظیم و شخصی‌سازی، این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که در طول زمان و با افزایش تجربه بتوانید این فاکتورها را افزایش دهید.

در هر صورت برخی از اطلاعاتی که به‌طور معمول در این ابزارها یادداشت می‌شوند عبارتند از:

 • نام استراتژی
 • جهت معامله (لانگ یا شروت)
 • تاریخ و زمان باز شدن موقعیت
 • تاریخ و زمان بسته شدن موقعیت
 • قیمت ورودی (و کمیسیون)
 • قیمت خروجی (و کمیسیون)
 • اندازه موقعیت
 • نسبت ریسک به ریوارد
 • سود یا زیان ناشی از معامله

 

نمونه ژورنال معاملاتی فارکس

 

ابزارهای برتر دفترچه معامله‌گری دارای بخش مناسبی برای ثبت جزئیات دیگر مانند دلایل ورود به معامله، دلایل خروج از معامله، نیروهای عرضه و تقاضا، احساسات شما در زمان معامله، مسائل مربوط به تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال و نیز احساسات حاکم بر بازار و موارد دیگر هستند.

چگونه از ژورنال معاملاتی فارکس استفاده کنیم؟

اگر به ثبت مداوم اطلاعات ترید خود در دفترچه ترید عادت کنید، می‌توانید به این بایگانی برگردید و با مطالعه سوابق ترید با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شوید. برای مثال شما اطلاعات یک معامله را یادداشت کرده‌اید، دلایل ورود به معامله و احساسات خود را نیز ثبت کرده‌اید و نتیجه معامله نیز از نظر سود و زیان مشخص شده است. بنابراین در زمانی دیگر با بررسی تمامی این موارد می‌توانید به این نتیجه برسید که اشتباه شما یا نقطه قوت شما چه بوده است؟

آیا نحوه تنظیم سفارش شما کاملا صحیح است؟ آیا این استراتژی برای شما در مدت مشخص، سودآور بوده است؟ در کدام ساعات روز، تمرکز بیشتری دارید؟ در کدام زمان‌ها سودآوری شما بیشتر بوده است؟ با افزایش ریسک، آیا سود هم افزایش یافته است و یا معمولا ناموفق بوده‌اید؟ و موارد دیگر.

 

نمونه ژورنال معاملاتی فارکس

دفترچه معاملاتی همچنین ابزاری برای خودآموزی یا خودمربی‌گری است. اگر نمی‌خواهید برای مشاوره معاملاتی هزینه بپردازید، کافی است به‌طور مداوم عملکرد خود را در بازار تبادل ارزهای خارجی بررسی کنید. به‌همین سادگی ممکن است به این نتیجه برسید که باید برخی از مهارت‌های خود را در زمینه‌های مختلف از طریق مطالعه، شرکت در دوره‌های آنلاین و … ارتقا دهید. شما همچنین می‌توانید اهدافی را برای خود تعیین کنید و مدتی بعد با بررسی دفترچه ترید خود، میزان پیشرفت خود برای دستیابی به این اهداف را ارزیابی کنید.

 

پارس ژورنال؛ نمونه برتر ژورنال معاملاتی فارکس

استفاده از دفترچه معامله‌گری بازار تبادل ارزهای خارجی راهکاری برای افزایش نظم کاری، افزایش مسئولیت‌پذیری و افزایش اعتمادبه‌نفس در این بازار است. شما همچنین با تجزیه و تحلیل سوابق ترید خود می‌توانید ریسک معاملات را کاهش و سودآوری خود را افزایش دهید. پارس ژورنال برترین دفترچه معامله‌گری ایرانی است که بازارهای مالی جهانی از جمله بازار سهام، بازار ارز دیجیتال، بازار فارکس و بسیاری از بازارهای دیگر را پوشش می‌دهد. برای استفاده از این ژورنال می‌توانید همین الان در سایت ما ثبت نام کنید و از مزایای پلتفرم حرفه‌ای و مهندسی شده ما بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا