بورس

تسویه معاملات در بورس

منظور از تسویه معاملات در بورس چیست؟

بسیاری از فعالان حوزه بازار سرمایه با مفهومی به نام تسویه معاملات روبه‌رو هستند. این فرایند به معنای انتقال اوراق بهادار و پول بین دو طرف معامله یک سهم به وسیله کارگزاری است. برای معامله در بورس، افراد باید یک حساب کارگزاری مطمئن را در کارگزاری ایجاد کنند. همچنین در هر معامله دو طرف مستقیم و غیر مستقیم وجود دارند. منظور از طرف مستقیم، فروشندگان و خریداران یک نماد و طرف غیر مستقیم نیز کارگزاران خریداران و فروشندگان هستند. در زمان انجام معاملات، سهم معامله بین کارگزار خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود که به این فرایند تسویه معاملات در بورس می‌گویند.

word image 2159 1 - وبلاگ پارس ژورنال

اهمیت تسویه‌ معاملات در بورس

با توجه به تنوع بالای کارگزاران و حجم و نقدینگی زیاد معاملات در بورس، حتما باید نهادی واسطه بین معامله‌گران و کارگزاران وجود داشته باشد تا بتوان فرایند تسویه معاملاتی را انجام داد. مسئولیت انجام این فرایند به نهاد مرکزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است.

بر همین اساس در شرایط زیر تسویه معاملات در بورس اهمیت پیدا می‌کند:

  • در زمان نیازمندی به برداشت مبلغ حاصل از فروش سهم از حساب کارگزاری خود
  • در زمان نیاز به تسویه اعتبار دریافتی از کارگزاری با فروش سهام یا صندوق‌های سرمایه‌گذار اعتبار معاملاتی
  • در زمان تبدیل ابزارهای مالی یا اوراق بهادار به یکدیگر

فرایند تسویه معاملات‌

تسویه معاملات در بورس در اتاق پایاپای (محل تسویه‌ معاملات بورس) و بدون توجه به نوع قرارداد و به شیوه نقدی و اعتباری انجام می‌شود. با اتمام معاملات بین خریدار و فروشنده، وجه خریدار به‌وسیله کارگزاری او به سیستم مرکزی اوراق بهادار و تسویه حساب واریز شده و سپس به حساب کارگزاری فروشنده انتقال می‌یابد. معمولا این فرایند سه روز بعد از انجام معامله (T+3) انجام می‌شود.

word image 2159 2 - وبلاگ پارس ژورنال

بر همین اساس نحوه تسویه معاملات در بورس به‌صورت زیر است:

  • انجام شدن معامله بین خریدار و فروشنده
  • ارسال وجه از طرف کارگزار خریدار سیستم مرکزی اوراق بهادار
  • نشستن وجه به حساب کارگزاری فروشنده
  • برداشت وجه حاصل از فروش توسط فروشنده

به‌طورکلی فرایند تسویه معاملات در بورس به دو صورت نقدی و اعتباری انجام می‌شود. هر کدام از این روش‌ها از پروتکل‌های اجرای خاص خود پیروی می‌کنند که فعالان بازار سرمایه باید با آن‌ها آشنا باشند. بر همین اساس در ادامه به دو نوع فرایند تسویه معاملات در بورس می‌پردازیم.

تسویه نقدی

اولین روش تسویه معاملات‌ در بورس به‌صورت نقدی است. در این شیوه در مدت‌زمان تعیین شده (حداکثر سه روز) وجه قرارداد به حساب تسویه واریز می‌شود. البته دو طرف معامله متناسب با نوع قرارداد باید کارمزدهایی را نیز پرداخت کنند.

تسویه اعتباری

روش دیگر تسویه معاملات‌ در بروس، تسویه اعتباری است. در این روش خریداران، بر اساس فرمت‌ شرکت، سند تسویه اعتباری را به همراه سایر مدارک به اتاق پایاپای تحویل می‌دهند. زمان انجام مربوط به تسویه، متناسب با مصوبه هیات مدیره ظرف مدت‌زمان سه روز کاری و توسط بورس کالا معین می‌شود. در نهایت نیز کارگزاری مربوطه در هر روز ساعت 3 بعدازظهر فیش‌های واریزی را به اتاق پایاپای ارسال می‌کند.

مدت‌زمان تسویه‌ معاملات در بورس

بازار بورس ایران برای تسویه وجوه پرداختی به حساب کارگزاران طرفین معامله، زمان‌بندی مشخصی را تعیین کرده است. بر همین اساس فروشنده باید حداقل یک روز بعد از انجام معامله، درخواست خود را برای دریافت وجه در حساب کارگزاری ثبت کند. پس از آن امکان برداشت وجه از حساب بعد از معمولا دو روز کاری وجود دارد. به‌طورکلی زمان واریز وجه فروش سهام با اوراق بهادار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری متفاوت است. بر همین اساس در جدول زیر اطلاعات کاملی از زمان لازم برای تسویه معاملات در بورس آورده‌ایم.

نوع اوراق بهادار مدت‌زمان تسویه حساب
سهام بورس T+2
سهام فرابورس T+2
حق تقدم سهام T+2
واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در سهام T+2
واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت T+1
واحدهای صندوق‌های زمین و ساختمان T+2
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن T+2
اوراق مشارکت T+1
صکوک اجاره T+1
صکوک مرابحه T+1
گواهی سپرده T+1

word image 2159 3 - وبلاگ پارس ژورنال

نکته مهم در زمان‌بندی تسویه معاملات در بروس، تعداد روزهایی است که بعد از حرف “T” قرار می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال برای تسویه معاملات گواهی سپرده به یک روز زمان نیاز است. به عبارت بهتر پس از یک روز کاری امکان برداشت پول از حساب فراهم می‌شود. فراموش نکنید که برای برداشت وجه از فروش سهام صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال فرایندهای دیگری مد نظر قرار می‌گیرند. در این صندوق‌ها معمولا باید بین سه تا هفت روز کاری صبر کرد.

شرایط فسخ معاملات

سازمان بورس شرایط مشخصی را برای فسخ معاملات در نظر گرفته است که در صورت عدم توجه به آن‌ها، طرفین معامله مشمول جرایم می‌شوند. به‌طورکلی خریداران تنها یک هفته تقویمی زمان دارند تا وجه مورد نظر را تسویه کنند؛ در غیر این‌ صورت باید به میزان 5% از ارزش معامله را به همراه کارمزد طرفین به‌عنوان خسارت به حساب عملیاتی واریز کنند. لازم به ذکر اصلی که پرداخت وجه برای جلوگیری از جرایم احتمالی کافی نیست؛ بلکه انتقال وجه زمانی رسمی است که حتما تاییدیه نهایی کارگزاری از طریق سیستم کارگزاری اخذ شود.

جریمه تاخیر در تسویه معاملات در‌ بورس

خریداران سهام تنها فقط سه روز کاری فرصت دارند، معاملات خود را تسویه کنند. اگر بعد از 7 روز تقویمی پس از مدت‌زمان تسویه، وجه مورد نظر پرداخت و تسویه نشود، به ازای هر روز تقویمی مبلغ 25% از ارزش معامله به‌عنوان جریمه در نظر گرفته شده که به حساب فروشنده واریز می‌شود. در صورت انصراف فروشنده از دریافت جریمه و تایید اتاق پایاپای، فرایند تسویه معاملات در بورس به اتمام می‌رسد.

word image 2159 4 - وبلاگ پارس ژورنال

 

تسویه معاملات در بورس؛ موضوعی مهم برای فعالیت در بازار سرمایه

بدون تسویه معاملات، فرایند خریدوفروش در بازار بورس کامل نمی‌شود. در این فرایند خریدار با تسویه بدهی خود از طریق کارگزاری، مبلغ مورد نظر را به فروشنده پرداخت می‌کند. در این بین اطلاع کامل از فرایندهای پرداختی و ثبت دقیق فعالیت‌های معامله‌گری در جلوگیری از پرداخت جرایم احتمالی نقش دارد.

پارس ژورنال به‌عنوان یک پلتفرم آنلاین، برای ثبت اطلاعات تراکنش‌های بورسی در کنار شما است. مجموعه ما با برخورداری از امکانات حرفه‌ای آنالیز و تحلیل سبد سرمایه، به شما برای مدیریت حرفه‌ای معاملاتتان کمک می‌کند. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از بخش‌های مختلف سایت ما دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا