بورسفارکسکریپتو

ساخت ژورنال معاملاتی

چگونه یک دفترچه معامله‌گری بسازیم؟

یک ویژگی مشترک بین معامله‌گران موفق و نامدار بازارهای مالی، استفاده از دفترچه‌های معامله‌گری برای تجزیه و تحلیل عملکردها است. اما بسیاری از معامله‌گران مبتدی و حتی حرفه‌ای نمی‌دانند باید کدام قالب را انتخاب کنند، چه اطلاعاتی را در آن‌ها ذخیره کنند و چگونه این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنند. بنابراین در این مطلب از پارس ژورنال، روش ساخت ژورنال معاملاتی را توضیح داده‌ایم.

 

ساخت ژورنال معاملاتی | انتخاب بهترین قالب + اطلاعاتی که باید ثبت کنیم

 

ژورنال معاملاتی چیست و چه انواعی دارد؟

دفترچه معامله‌گری یک بایگانی از سوابق ترید و یا سرمایه‌گذاری شما در بازارهای مالی داخلی و جهانی است. لیست‌های داخل این ابزارها بر اساس تاریخ ترید و موارد دیگر ثبت و تنظیم می‌شوند. شما همچنین باید اطلاعات تمامی موارد معامله را در آن‌ها ذخیره کنید. بنابراین این ابزارها یک نمای کلی از تمامی معامله‌های شما و نیز بازارهایی که در آن‌ها فعالیت کرده‌اید، ایجاد می‌کنند و مواردی مانند اندازه موقعیت، نتایج معامله و … را دربرمی‌گیرند. دفترچه‌های معامله‌گری دارای قالب‌های مختلفی هستند که متناسب با نیازهای خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

برخی از قالب‌های این دفترچه‌ها عبارتند از:

 • دفترچه‌های معامله‌گری کاغذی
 • دفترچه‌های ترید اکسل
 • دفترچه‌های معامله‌گری گوگل شیت
 • استفاده از Evernote به‌عنوان دفترچه ترید
 • نرم‌افزارهای دفترچه معامله‌گری
 • پلتفرم‌های دفترچه معامله‌گری

 

ساخت ژورنال معاملاتی | انتخاب بهترین قالب + اطلاعاتی که باید ثبت کنیم

 

اهمیت ساخت ژورنال معاملاتی

دفترچه‌های معامله‌گری شخصیت معاملاتی شما را ترسیم می‌کنند که شامل الگوهای رفتاری، نقاط قوت در ترید، اشتباهات پرتکرار، وضعیت عاطفی در زمان ترید، مهارت در تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و مواردی از این دست می‌شود. شما همچنین می‌توانید با استفاده از این ابزارها نتایج ترید را تجزیه و تحلیل کرده و مشخص کنید چرا برخی از معاملات دارای بازده مناسب و برخی دیگر دارای بازده مورد انتظار نیستند.

برای مثال با مطالعه دفترچه معامله‌گری ممکن است به این نتیجه برسید که استراتژی اسکالپینگ برای شما مناسب نیست و یا ممکن است دریابید که در تحلیل این یا آن الگوی نموداری موفق نیستید و سود مناسبی برای شما ایجاد نمی‌شود. همچنین با تحلیل اطلاعات این دفاتر ممکن است به این نتیجه برسید که در بازار فارکس موفق‌تر از بازار ارز دیجیتال هستید و موارد دیگر.

ساخت ژورنال معاملاتی با ثبت اطلاعات ترید شروع می‌شود

بعد از انتخاب قالب، نوبت به ایجاد یا تنظیم لیست‌ها و ثبت اطلاعات ترید می‌رسد. مجلات ترید باید شامل تمام عناصر لازم برای توصیف هر معامله باشند. عناصر عددی شامل مواردی مانند تاریخ و زمان معامله، ابزار مورد معامله، جهت معامله، قیمت های ورودی و خروجی و … می‌شوند. اما علاوه‌براین‌موارد باید شامل توضیحات تشریحی نیز باشند.

 

ساخت ژورنال معاملاتی | انتخاب بهترین قالب + اطلاعاتی که باید ثبت کنیم

 

در ادامه برخی از این موارد را با هم مرور می‌کنیم:

 • تاریخ و زمان: هر لیست در ابزار مورد نظر باید دارای تاریخ و زمان معامله باشد. برای مثال در اکسل می‌توانید از ستون تاریخ و زمان برای فیلتر کردن و مرتب کردن ورودی‌های خود استفاده کنید
 • ابزار مورد معامله: در این بخش می‌توانید ارز دیجیتال خریداری شده، کالاها، شاخص‌های سهام، قراردادهای CFD، NFTها، جفت ارزها و دیگر موارد را یادداشت کنید
 • جهت معامله: همان‌طور می‌داند جهت معامله در پوزیشن‌های شورت و لانگ با هم تفاوت دارد. بنابراین باید این موضوع را نیز یادداشت کنید
 • نتیجه معامله: در این بخش باید سود یا زیان معامله را یادداشت کنید
 • تحلیل بازار: در این بخش بهتر است به موارد تحلیل بنیادی اشاره کنید. برای مثال آیا پیش از معامله به خبری درباره بازار مورد نظر یا وضعیت و شاخص‌های اقتصادی استناد کرده‌اید؟ شما همچنین می‌توانید به نیروهای عرضه و تقاضا در بازار اشاره کنید و یا نتایج هیجانات حاکم بر بازار را توضیح دهید
 • دلایل انجام معامله: در این بخش می‌توانید به تحلیل‌های تکنیکال، بیشتر از دلایل فاندامنتال تاکید کنید. برای مثال آیا برای معامله از یکی از الگوهای رایج نموداری استفاده کرده‌اید؟ آیا بر اساس تحلیل روند پیش رفته‌اید؟ تکیه شما بر حجم معاملات بوده است؟ و موارد دیگر

آیا امکان ثبت تصویر در ژورنال معاملاتی وجود دارد؟

پیش از رواج ابزارهای دفترچه معامله‌گری دیجیتالی و پیشرفته امروزی، معامله‌گران تصاویر نمودارها را خودشان در صفحات دفترچه ترسیم می‌کردند. بهترین روش ترسیم سه تصویر در زمان ورود به معامله، در اواسط زمان معامله و در زمان خروج از معامله است. در ابزارهای پیشرفته امروزی نیز امکان آپلود عکس‌های نموداری وجود دارد.

روش تحلیل ژورنال معاملاتی

هدف اساسی از ساخت ژورنال معاملاتی، استفاده از آن است. یکی از بهترین روش‌ها برای تجزیه و تحلیل نیز، دسته‌بندی لیست‌ها بر اساس برخی از فاکتورها است. برای مثال اگر می‌خواهید بهترین زمان معامله در بازار فارکس را انتخاب کنید، می‌توانید از تجارب معامله‌گری خود استفاده کنید. برای این کار، کافی است سوابق ترید را بر اساس ساعت معامله در روز و نیز روزهای هفته دسته‌بندی کنید.

شما همچنین می‌توانید این لیست‌ها را بر اساس ابزار مورد معامله، استراتژی ترید و … دسته‌بندی کنید. بنابراین بهترین ساعات معامله در روز، بهترین زمان ترید در هفته، بهترین استراتژی، سودآورترین ابزار مورد معامله و … برای شما روشن می‌شود.

 

ساخت ژورنال معاملاتی | انتخاب بهترین قالب + اطلاعاتی که باید ثبت کنیم

 

روشی که برای شما توضیح دادیم همچنین برخی از نقاط ضعف را نشان می‌دهد که شامل بدترین زمان برای معامله، استراتژی‌های ناموفق و … می‌شود. علاوه‌براین شما می‌توانید نسبت ریسک به ریوارد را نیز در جدول‌ها ثبت کنید و به تحلیل مدیریت ریسک خود بپردازید. ثبت حد سود و حد ضرر نیز در دفترچه معامله‌گری راهکار دیگری برای بررسی مدیریت ریسک است. نکته دیگر تحلیل احساسات شما در زمان ترید و بررسی میزان موفقیت در مدیریت هیجانات است. زیرا بدون مدیریت هیجانات در زمان ترید نمی‌توانید به برنامه معامله‌گری و استراتژی ترید خود وفادار بمانید.

 

ساخت ژورنال معاملاتی کاری آسان و با مزایای بسیار است

ساخت یک ژورنال معاملاتی برای معامله‌گری در بازارهای ارز دیجیتال، بورس داخلی و خارجی، بازار تبادل ارزهای خارجی و …، بهترین روش برای مدیریت ریسک، مدیریت هیجانات و شناخت نقاط ضعف و قوت است. پارس ژورنال برترین ابزار دفترچه معامله‌گری ایرانی از نوع پلتفرم تحت وب است که امکانات فراوانی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. یک وجه تمایز پارس ژورنال نیز با پلتفرم‌های مشابه در این است که با ثبت نام در پارس ژورنال می‌توانید سوابق معامله‌گری خود را به منتورهای مجموعه ما نشان دهید تا آن‌ها به تجزیه و تحلیل این سوابق بپردازند و به شما در رفع خطاها و تمرکز بر نقاط قوت کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا