فارکسبورسکریپتو

خرید ژورنال معاملاتی

خرید ژورنال معاملاتی؛ راهکاری برای ارتقا مهارت‌های ترید

دفترچه ترید ابزاری برای بایگانی تمامی اقدامات شما در زمان انجام معاملات در بازارهای مالی مختلف است. بنابراین شما با خرید این ابزارها می‌توانید نکاتی مانند استراتژی، ملاحظات مدیریت ریسک، روانشناسی بازار و نیز احساسات خود را در زمان ترید در آن‌ها ثبت کنید. به‌عبارت دیگر این ابزارها را می‌توان یک نقشه راه معامله‌گری دانست. از طرف دیگر با خرید این ابزارها و بررسی روزانه آن‌ها می‌توانید از خطاهای ضرر آفرین زمان ترید پیشگیری کنید. بنابراین در این مطلب با نکات خرید ژورنال معاملاتی آشنا می‌شویم.

 

خرید ژورنال معاملاتی | کدام ابزار دفترچه ترید را برای خرید انتخاب کنیم؟

 

چرا خرید ژورنال معاملاتی ضرورت دارد؟

تفاوتی ندارد که شما یک سرمایه‌گذار، تریدر روزانه یا تریدری باشید که در فواصل زمانی طولانی‌تر به معامله در بازارهای مالی می‌پردازد؛ در هر صورت جزئیات هر معامله از جمله تنظیمات سفارش را نمی‌توانید در زمانی طولانی در حافظه نگه دارید. همچنین تنها ابزار معامله‌گری که برای بایگانی این اطلاعات طراحی شده است، دفترچه معامله‌گری می‌باشد. شما می‌توانید تمامی این اطلاعات را در این دفترچه‌ها یادداشت کنید و با مراجعه مداوم به این اطلاعات، پیشرفت خود را پیگیری کنید.

برخی از مزایای دیگر خرید و استفاده از دفتر ترید را با هم مرور می‌کنیم:

 • ردیابی زمانی: شما می‌توانید تعیین کنید که آیا صبح‌ها نتایج بهتری از معاملات دریافت می‌کنید یا اواخر شب؛ آیا روزهای ابتدای هفته برای شما بهتر هستند یا روزهای پایانی هفته
 • خودآموزی: با خرید دفترچه ترید دیگر نیاز چندانی به پرداخت هزینه برای دریافت مشاوره ترید ندارید. زیرا با بررسی عملکردهای معاملاتی خود می‌دانید باید کدام مهارت‌ها را ارتقا دهید
 • وفاداری به استراتژی: در دفترچه ترید می‌توانید نام و ویژگی‌های استراتژی خود را یادداشت کنید. همچنین یادداشت کردن روزانه اطلاعات ترید باعث می‌شود تمرکز بیشتری داشته باشید و همواره طبق برنامه معاملاتی خود پیش بروید
 • مدیریت احساسات: حتی تریدرهای موفق نیز تحت احساسات شدید زمان ترید قرار می‌گیرند. این احساسات شامل مواردی مانند ناامیدی، طمع، خشم و … هستند. بدون مدیریت این احساسات، احتمال بروز رفتارهای تکانشی و خروج از استراتژی وجود دارد. اما با ثبت احساسات زمان معامله می‌توانید در مدیریت هیجانات و احساسات، موفق‌تر عمل کنید

کدام قالب ژونال معاملاتی را برای خرید انتخاب کنیم؟

ساده‌ترین ابزارهای دفترچه ترید، دفاتر کاغذی هستند. مدل پیشرفته دفاتر کاغذی ترید، دارای صفحاتی چاپی در قالب فرم‌ها هستند که در هر صفحه، جداول و بخش‌هایی برای یادداشت کردن اطلاعات ترید در نظر گرفته شده است. مدل دیگر دفاتر ترید قابل خرید، فایل‌های اکسل هستند که از قبل طراحی شده‌اند؛ بنابراین دیگر نیازی نیست که شما آن‌ها را پیکربندی کنید.

 

خرید ژورنال معاملاتی | کدام ابزار دفترچه ترید را برای خرید انتخاب کنیم؟

 

از دیگر ابزارهای دفترچه ترید پولی می‌توان به نرم‌افزارهای دفترچه معامله‌گری اشاره کرد. هزینه برخی از این نرم‌افزارها را باید در همان زمان دانلود پرداخت کنید. برخی دیگر از این نرم‌افزارها نیز دارای مدل فریمیوم هستند؛ یعنی می‌توانید آن‌ها را به‌طور رایگان دانلود کنید اما برای استفاده از امکانات کامل آن‌ها باید پرداخت درون‌برنامه‌ای انجام دهید. اما کامل‌ترین ابزارهای دفترچه ترید، معمولا پلتفرم‌های تحت وب هستند. با خرید پلن‌های این پلتفرم‌ها می‌توانید از طریق دستگاه‌های مختلفی مانند رایانه‌های شخصی، لپ‌تاپ، موبایل و تبلت در هر زمان و مکانی به پلتفرم برای ثبت اطلاعات یا بررسی و تجزیه و تحلیل اطلاعات دسترسی داشته باشید.

خرید ژورنال معاملاتی یا استفاده از ابزارهای رایگان؟

حتی یک سررسید را نیز می‌توان به یک دفترچه ترید تبدیل کرد. از ابزارهای دیجیتالی رایگان دفترچه ترید می‌توان به نرم‌افزار صفحه گسترده اشاره کرد. بنابراین شما می‌توانید از طریق برخی از نرم‌افزارهای رایگان صفحه گسترده مانند اکسل و گوگل شیت، دفاتر ترید را ایجاد کنید. با این حال طراحی و پیکربندی این نسخه‌ها کاری دشوار و زمان‌بر است و همچنین شما باید پیکربندی این صفحات را آموخته باشید.

دشواری ایجاد صفحات گسترده، تنها عیب استفاده از این ابزارهای رایگان نیست؛ بلکه این نسخه‌ها دارای امکانات متعدد نرم‌افزارها و پلتفرم‌های تحت وب نیستند. از سوی دیگر، هزینه خرید و استفاده از این نرم‌افزارها و پلتفرم‌ها بسیار پایین است؛ درحالی‌که خرید آن‌ها می‌توانید از بروز ضررهای جبران‌ناپذیر پیشگیری کنید و حتی با شناسایی نقاط قوت خود در زمان ترید، سود خود را از ترید در بازارهای مالی افزایش دهید.

 

چه چیزهایی را در ژورنال معاملاتی یادداشت کنیم؟

این تصور که در دفترچه ترید فقط باید ارقام و آمار را وارد کنید نادرست است؛ البته در جداول موجود در این ابزارها باید اطلاعاتی مانند تاریخ ترید، ساعت ترید، اندازه موقعیت، ابزارهای مورد معامله، حد ضرر و سود و … را ثبت کنید. اما یک مزیت خرید اشتراک پلتفرم‌های دفترچه ترید در این است که دارای امکانات و بخش‌هایی برای ثبت نکات تشریحی و کیفی هستند.

 

خرید ژورنال معاملاتی | کدام ابزار دفترچه ترید را برای خرید انتخاب کنیم؟

 

برخی از نکات تشریحی که می‌توانید در این ابزارها یادداشت کنید را با هم مرور می‌کنیم:

 • انگیزه‌های خود را از ورود به بازار مالی مورد نظر بنویسید
 • اهداف ترید خود را یادداشت کنید (اهداف کوتاه‌مدت و بلند مدت)
 • قوانین ترید خود را یادداشت کنید
 • میزان تحمل ریسک و نسبت ریسک به پاداش را یادداشت کنید
 • تمامی احساسات زمان ترید را که شامل مواردی مانند ترس شما، امیدواری شما به سودآوری و هیجانات دیگر می‌شوند ثبت کنید
 • احساسات بازار را چگونه درک کرده‌اید؟ آیا به حجم معاملات نیز توجه داشته‌اید؟ و … این موارد را ثبت کنید
 • از کدام ابزارهای نموداری برای تحلیل بازار و تاریخچه قیمت دارایی استفاده کرده‌اید؟
 • از کدام الگوهای نموداری استفاده کرده‌اید و خود را در شناسایی و تحلیل این الگوها چقدر موفق می‌دانید؟
 • استراتژی شما برای ورود به معامله چیست؟ آیا همیشه به‌موقع عمل می‌کنید؟
 • چه شرایطی را برای خروج از معامله در نظر گرفته‌اید؟

 

خرید ژورنال معاملاتی | کدام ابزار دفترچه ترید را برای خرید انتخاب کنیم؟

 

موفقیت بیشتر در ترید با خرید پلن‌های مقرون‌به‌صرفه پارس ژورنال

پارس ژورنال یک پلتفرم مهندسی‌شده تحت وب دفترچه ترید است که با استفاده از آن می‌توانید اطلاعات گوناگون هر معامله را یادداشت کنید و سپس با مراجعه به بایگانی اطلاعات ترید خود، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید. ما سه پلن برای شما در نظر گرفته‌ایم که شامل پلن‌های رایگان، پایه و حرفه‌ای هستند. با خرید پلن‌های پایه و حرفه‌ای به امکانات متعدد پلتفرم ما دسترسی خواهید داشت و می‌توانید سود خود را از ترید تا چندین برابر افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا