کریپتوبورسفارکس
داغ

مزایای ژورنال معاملاتی

دفترچه ترید؛ بایگانی داده‌های ترید شما

معامله‌گران بازارهای مالی مختلف با اهمیت داده‌ها در این بازارها آشنایی دارند. برای مثال این داده‌ها منابع اصلی تحلیل‌های فنی و نیز تصمیم‌گیری‌ها هستند. با این حال حتی برترین تریدرها نیز گاهی در زمان ترید دچار اشتباهاتی می‌شوند. بهترین راهکار برای پیشگیری از این اشتباهات استفاده از یک ابزار دفترچه ترید است تا اطلاعات هر معامله را در آن یادداشت کنید. اما با دیگر مزایای ژورنال معاملاتی در این مطلب از پارس ژورنال آشنا می‌شویم.

 

مزایای ژورنال معاملاتی

 

ژورنال معاملاتی چه مزایایی دارد؟

درست مانند یک دفترچه خاطرات، دفترچه ترید نیز ابزاری است که جزئیات معاملات خود را در آن یادداشت می‌کنید. این جزئیات شامل موارد مختلفی مانند زمان معامله، اندازه موقعیت، نوع دارایی، نوع استراتژی و نیز اطلاعات تحلیلی می‌شوند. در ادامه با برخی از مزایای دفترچه‌های ترید و مهم‌ترین کاربردهای آن‌ها آشنا می‌شویم.

ثبت اطلاعات هر معامله

 

هر معامله در بازارهای مالی دارای داده‌های فراوانی است. به‌خاطر سپردن تمامی این داده‌ها حتی برای یک روز نیز دشوار است. چه برسد به این که بخواهید داده‌های معاملات مختلف در روزهای مختلف یک ماه را به خاطر بسپرید یا به یاد بیاورید. یکی از مزایای ابزارهای دفترچه ترید مانند فایل‌های اکسل و گوگل شیت و Evenote و همچنین نرم‌افزارها و پلتفرم‌های دفترچه معامله‌گری این است که می‌توانید در آن‌ها به‌راحتی هر نوع اطلاعات مربوط به هر معامله را در آن‌ها یادداشت کنید.

مزایای ژورنال معاملاتی

 

برخی از مهم‌ترین داده‌ها در این زمینه عبارتند از:

  • نوع ابزار مالی یا دارایی مورد معامله
  • نوع بازار
  • نام استراتژی ترید
  • اندازه موقعیت
  • تاریخ و ساعت ترید
  • حد سود و حد ضرر
  • دلیل ورود به معامله و خروج از آن
  • الگوهای نموداری که بر اساس آن‌ها اقدام به معامله کرده‌اید
  • توضیحات تحلیل تکنیکال
  • منابع خبری در تحلیل فاندامنتال

امکان تجزیه و تحلیل استراتژی؛ از مزایای مهم ژورنال معاملاتی

یکی از مزایای دفترچه ترید امکان ارزیابی عملکرد شما در هر استراتژی است. از سوی دیگر موفقیت در بازارهای مالی نیازمند آشنایی با استراتژی‌های مختلف و نیز آزمودن آن‌ها است. بنابراین شما می‌توانید با یک استراتژی جدید، وارد معامله شوید و در طول زمان، عملکرد خود را در این استراتژی با نتایج تریدهای خود در استراتژی‌های دیگر مقایسه کنید.

 

نقاط ضعف خود را بشناسید

آیا در تحلیل تکنیکال موفق هستید؟ آیا ضعف شما در تحلیل فاندامنتال است؟ اشتباهات شما در تنظیمات سفارش شامل کدام موارد می‌شود؟ برای ورود به معامله عجله می‌کنید؟ آیا ترس زیادی از شروع معامله دارید؟ یکی از مهم‌ترین مزایای دفترچه ترید این است که به شما نشان می‌دهد نقاط ضعف شما در چه زمینه‌هایی هستند. بنابراین می‌توانید با شناسایی نقاط ضعف و برطرف کردن آن‌ها از بروز دوباره آن‌ها در زمان ترید پیشگیری کنید.

بررسی معاملات به‌دور از استرس

هر معامله‌ای تریدر را دچار استرس و هیجانات مختلف می‌کند. زیرا هر ترید می‌تواند همراه با سود یا ضرری جبران‌ناپذیر باشد. بنابراین حتی معامله‌گران موفق نیز این استرس را تجربه می‌کنند. نکته مهم این است که وقتی شما دچار استرس باشید نمی‌توانید به تجزیه و تحلیل عملکرد خود بپردازید. یکی دیگر از مزایای دفترچه معامله‌گری این است که شما بعد از معامله، اطلاعات را ثبت می‌کنید و سپس در زمانی که دیگر گرفتار استرس نیستید با آمادگی ذهنی بالا می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید.

 

انتخاب اهداف جدید؛ از دیگر مزایای ژورنال معاملاتی

ترید بدون هدف کار خطرناکی است؛ زیرا اگر هدف نداشته باشید، ممکن است دست به اقداماتی بلندپروازانه بزنید و ضررهایی بزرگ را تجربه کنید. به‌همین دلیل از مزایای دفترچه ترید می‌توان به ثبت اهداف معاملاتی کوتاه مدت و بلند مدت اشاره کرد. شما همچنین می‌توانید اهداف پله‌ای و جزئی را انتخاب کنید که بهترین روش انتخاب هدف هستند. سپس بعد از مدتی، روند پیشرفت خود را بررسی کنید و در نهایت، اهدافی جدید را انتخاب و ثبت کنید.

افزایش نظم کاری

ثبت منظم داده‌های ترید و نیز مرور منظم آن‌ها نوعی نظم کاری را برای تریدر ایجاد می‌کند که باعث افزایش نظم ذهنی نیز می‌شود. بنابراین تریدرهایی که از این روش استفاده می‌کنند، ثبات قدم بیشتری دارند و کمتر دچار تصمیم‌های مبتنی‌بر احساسات می‌شوند.

 

مزایای ژورنال معاملاتی

مدیریت بهینه ریسک از مزایای ژورنال معاملاتی است

در همه بازارهای مالی ریسک و پاداش ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. برای مثال وقتی ریسک یک معامله افزایش یابد، امکان دریافت پاداش نیز افزایش می‌یابد. آیا فردی ریسک‌پذیر هستید؟ چقدر باید محتاط بود و در چه زمانی می‌توانید ریسک بیشتری را قبول کنید؟ آیا برای هر معامله نسبت ریسک به ریوارد را یادداشت می‌کنید؟ یکی از مزایای مهم دفترچه ترید همین است که می‌توانید نسبت به ریسک به پاداش را یادداشت کنید و همچنین می‌توانید نکات مختلفی را درباره آن به‌شکل تشریحی بنویسید. مرور دوباره این اطلاعات به مدیریت بهینه ریسک کمک می‌کند.

افزایش مسئولیت‌پذیری

از دیگر مزایای دفترچه‌های معامله‌گری می‌توانیم به افزایش مسئولیت‌پذیری اشاره کنیم. برای مثال بدون دفترچه ترید ممکن است ضرر خود را در معامله جدید به دوش فلان شاخص و یا خبر بیندازید. اما با ثبت داده‌های ترید در ابزار دفترچه ترید با اشتباهات خود آشنا می‌شوید و مسئولیت آن‌ها را می‌پذیرید. به‌این‌ترتیب با پیشگیری از بروز این اشتباهات می‌توانید در سخت‌ترین شرایط بازار نیز بهترین نتایج ممکن را از معاملات خود دریافت کنید.

 

مزایای ژورنال معاملاتی

 

با ثبت نام در پارس ژورنال از مزایای ژورنال معاملاتی بهره‌مند شوید

معامله‌گران بازارهای مالی برای مواردی مانند ثبت نام در پلتفرم‌های تحلیلی، خبری و استفاده از ابزارهای معاملاتی و حتی دوره‌های آموزشی، هزینه‌های زیادی را خرج می‌کنند. با این حال یکی از مهم‌ترین ابزارها که موفقیت در ترید را تضمین می‌کند، ابزار دفترچه ترید است. جالب است بدانید که این ابزارها هزینه بسیار پایینی دارند اما مزایای زیادی مانند مدیریت ریسک بهینه، پیشگیری از اشتباهات، افزایش مسئولیت‌پذیری، مدیریت هیجانات و … را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند.

پارس ژورنال یکی بهترین دفترچه‌های معامله‌گری است که با امکانات متنوع خود، مزایای استفاده از دفترچه معامله‌گری را تا حد بالایی افزایش می‌دهد. برای مثال در این ژورنال علاوه‌بر ثبت اطلاعات ترید می‌توانید این اطلاعات را بر اساس ویژگی‌هایی مانند دارایی و استراتژی دسته‌بندی کنید، با منتورهای بازارهای مالی مختلف ارتباط برقرار کنید و حتی از طریق معرفی این پلتفرم به تریدرهای دیگر کسب درآمد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا