فارکس
داغ

فارکس تریدینگ

فارکس تریدینگ؛ فوت کوزه‌گری برای موفقیت در بزرگترین بازار مالی

هر معامله‌گر فارکس ویژگی‌ها و سبک معاملاتی خاص خود را دارد. با اینکه معامله‌گران اهداف مشابهی دارند، اما با استفاده از استراتژی‌های مختلف به سمت اهداف خود حرکت می‌کنند. هر تریدر می‌تواند متناسب با محدودیت‌های زمانی، اهداف سود و نقاط قوت خود، سبک‌های معاملاتی خاص خود را در پیش بگیرد. برخی از معامله‌گران به اخبار بازار و عوامل بنیادین تکیه دارند، در حالی که برخی دیگر از روش‌های تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی روش‌های فارکس تریدینگ بپردازیم.

 

word image 2021 4 - وبلاگ پارس ژورنال

 

انواع سبک‌های تریدینگ در فارکس

همانطور که می‌دانیم، فارکس تریدینگ به فرآیند مبادله ارز گفته می‌شود. زمانی که یک ارز خریداری می‌کنید، پیش‌بینی می‌کنید که این ارز نسبت به ارز دیگر افزایش می‌یابد یا در بازه زمانی مشخص افزایش و یا کاهش پیدا می‌کند. برای کسب درآمد در بازار فارکس روش‌های گوناگونی وجود دارند. همین مساله باعث بروز گروه‌بندی‌های مختلف در این بازار شده است. در ادامه به شرح انواع روش‌های فارکس تریدینگ می‌پردازیم.

 

word image 2021 5 - وبلاگ پارس ژورنال

 

فارکس اسکالپینگ

اسکالپینگ یک سبک از فارکس تردینگ است که در آن معامله‌گر در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه با هدف کسب سود از نوسانات جزئی بازار، موقعیت‌های خود را باز و بسته می‌کند. استراتژی اسکالپینگ در مقایسه با سایر استراتژی‌ها ریسک کمتری دارد. دلیل این مساله این است که اسکالپینگ فارکس به عنوان یک استراتژی غیر جهت‌دار شناخته می‌شود و تریدر کمتر در معرض رویدادهای بزرگ قرار می‌گیرد.

استراتژی اسکالپرها معمولا حول نمودارهای یک‌دقیقه‌ای و پنج‌دقیقه‌ای با مدت‌زمان معاملات بسیار کوتاه می‌چرخد. این دسته از معامله‌گران، تعداد زیادی از بردهای کوچک را به چند برد بزرگ ترجیح می‌دهند. مهمترین مزیت این نوع سبک معاملات، پایین بودن میزان ریسک و نیز هزینه‌ها به دلیل عدم وجود کمیسیون است. از میان معایب اسکالپ در فارکس تریدینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیاز به داشتن مهارت بالا در تحلیل تکنیکال
  • نسبت ریسک به سود پایین

 

معامله روزانه در فارکس (دی تریدینگ)

تریدری که موقعیت‌های خود را بیش از یک روز حفظ نمی‌کند، معامله‌گر روزانه یا Day Trader نامیده می‌شود. گستره معامله روزانه می‌تواند بسیار متنوع باشد؛ زیرا چنین تریدرهایی موقعیت‌های خود را در تایم‌فریم‌های متفاوتی باز و بسته می‌کنند. آنها سعی دارند در طول این مدت سودهای کوچکی کسب کنند.

سبک معامله‌گری روزانه می‌تواند یک شغل پردرآمد باشد؛ البته به شرطی که درست انجام شود. اما این استراتژی می‌تواند برای تازه‌کارها چالش‌برانگیز باشد؛ به ویژه افرادی که هنوز یک استراتژی مدون ندارند. باید توجه داشت که حتی باتجربه‌ترین معامله‌گران روزانه نیز ممکن است برخی از روزها دچار ضرر شوند.

 

word image 2021 6 - وبلاگ پارس ژورنال

 

در سبک معامله‌گری روزانه، از طیف گسترده‌ای از ابزارهای تحلیل تکنیکال و سایر استراتژی‌های فارکس تریدینگ استفاده می‌شود. اما این نوع معامله بیشتر بر مبنای تحلیل تکنیکال است و نیازمند به نظم و انضباط فردی و ثبات روانی است.

معامله‌گران روزانه معمولا دانش و تحصیلات خوبی دارند و از بالانس مناسبی نیز برخوردار هستند. این افراد از مقادیر بالایی از لوریج و راهبردهای معاملاتی کوتاه‌مدت بهره می‌گیرند تا از تغییرات قیمتی کوچک در بازار به نفع خودشان استفاده کنند.

این دسته از معامله‌گران با رویدادهایی که باعث نوسانات کوتاه‌مدت در بازار می‌شوند، کاملا هماهنگ هستند. برای مثال، معامله بر اساس رویدادهای خبری یک تکنیک بسیار محبوب در استراتژی معاملات روزانه به شمار می‌رود. اخبار اقتصادی همچون نرخ بهره، عوامل مهمی برای تصمیم‌گیری یک معامله‌گر روزانه هستند.

سوئینگ تریدینگ در فارکس

برخی از معامله‌گران ممکن است از یک تا چندین روز معامله خود را باز نگه دارند. این افراد سوئینگ تریدر (Swing Trader) نام دارد و ترجیح می‌دهند با استفاده از تحلیل تکنیکال معاملات خود را پیش برند. استراتژی‌های مورد استفاده توسط این دسته از تریدرها عبارتند از: باند بولینگر، میانگین متحرک، فیبوناچی و دیگر موارد.

معامله‌گری در فارکس به سبک سوئینگ، فرد معامله‌گر را در معرض ریسک‌های شبانه و آخر هفته قرار می‌دهد. در چنین حالاتی این امکان وجود دارد که قیمت شکاف ایجاد شود و جلسه بعدی معاملاتی با قیمتی کاملا متفاوت باز شود. این نوع تریدرها با استفاده از توقف ضرر و کسب سود یا Stop loss / Take profit میزان ضرر خود را به حداقل می‌رسانند و سود خود را نیز تا بالاترین حد ممکن افزایش می‌دهند.

 

word image 2021 7 - وبلاگ پارس ژورنال

البته باید توجه داشت که هزینه کارمزد و ریسک در سوئینگ تریدینگ تقریبا بالا است و دلیل این مساله، قرار گرفتن موقعیت برای مدت طولانی در بازار فارکس است. از سوی دیگر، مزیت اصلی سوئینگ تریدینگ در فارکس این است که سرعت نسبتا پایینی دارد. به همین خاطر این سبک معاملاتی برای معامله‌گران پاره‌وقت که زمانی زیادی برای نظارت مداوم بر روندهای خود ندارند، می‌تواند مناسب باشد. از میان سایر مزایای سوئینگ تریدینگ در فارکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نسبت ریسک به پاداش متوسط
  • تعداد بیشتر فرصت‌های معامله‌گری نسبت به دیگر سبک‌ها

پوزیشن تریدینگ در فارکس

می‌توان گفت که راهبردی‌ترین رویکرد در بین تمامی معامله‌گران فارکس، ترید پوزیشن (Position Trading) است. این سبک معاملاتی برای کسانی مناسب است که زمان، دانش و انرژی برای انجام تحقیقات در بازار فارکس را دارند. پوزیشن تریدر با در نظر داشتن عوامل بنیادین و تکنیکال در کنار یکدیگر، بر حرکت بلندمدت قیمت تمرکز دارد. با این حال، در این روش تمرکز بیشتر بر جنبه‌های بنیادی است. نمودارهای تکنیکال نیز ابزاری برای تعیین دقیق بهترین نقاط ورود و خروج برای به حداقل رساندن هزینه‌ها و به حداکثر رساندن سود را در اختیار تریدر قرار می‌دهند.

بازه‌های زمانی عمده در پوزیشن تریدینگ در فارکس، معمولا نمودارهای روزانه یا هفتگی هستند. هدف چنین معامله‌گرانی این است که دریابند بازار به کدام سمت و سو می‌رود. این سبک معاملاتی در بازار فارکس به صبر، دانش و اغلب بالانس قابل توجهی نیاز دارد تا بتواند سودآوری مطلوبی به همراه داشته باشد. از میان سایر مزایای پوزیشن تریدینگ در فارکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیاز به اختصاص زمان کوتاه‌تر نسبت به دیگر سبک‌ها
  • نسبت ریسک به سود بسیار مطلوب

word image 2021 8 - وبلاگ پارس ژورنال

 

با شناخت خود، موفقیت در فارکس تریدینگ را تجربه کنید

شما می‌توانید با در نظر داشتن شرایط فردی خودتان، مانند میزان زمانی که می‌توانید برای معامله در فارکس اختصاص دهید، شرایط سنی، میزان سرمایه، میزان ریسکی که می‌خواهید بپذیرید و سایر عوامل، مناسب‌ترین سبک معاملاتی را در بازار فارکس را پیدا کنید.

پارس ژورنال پلتفرم ثبت و پیگیری معاملات در بازارهای مالی است. ما در پارس ژورنال این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا با انتخاب سبک معاملاتی مطلوب‌تان، به بهترین شکل ممکن از ژورنال متناسب با آن سبک استفاده کنید.

 

سوالات متداول

انواع سبک‌های معاملاتی در فارکس تریدینگ چه مواردی هستند؟

سبک‌های معاملاتی عمده در فارکس تریدینگ عبارتند از: اسکالپینگ، معامله روزانه، سوئینگ تریدینگ و پوزیشن تریدینگ.

مزیت روش اسکالپینگ در فارکس چیست؟

از میان مزایای عمده اسکالپینگ می‌توان به ریسک کم و حذف سواپ اشاره کرد.

سبک معاملاتی سوئینگ تریدینگ چه مزایایی دارد؟

نسبت ریسک به پاداش متوسط و همچنین تعداد بیشتر فرصت‌های معامله‌گری نسبت به دیگر سبک‌ها از مهم‌ترین مزایای سبک معاملاتی سوئینگ تریدینگ هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا